Dr Paweł Barucha: potrzebni specjaliści

Pedodoncja, podobnie jak pediatria w przypadku dziedzin lekarskich, zmaga się z ogromnym niedoborem lekarzy. W dodatku nie ma kto zastąpić specjalistów, którzy odchodzą na emeryturę – pisze wiceprezes NRL Paweł Barucha w felietonie na łamach „Gazety Lekarskiej”.

Foto: NIL

Dlatego konsultant krajowa ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorota Olczyk-Kowalczyk zwróciła się do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o zajęcie się tym problemem w ramach Rady ds. stomatologii przy Ministrze Zdrowia.

Jako członkowie rady dostrzegamy ten problem i wystąpiliśmy do Ministra Zdrowia z apelem o uwzględnienie wyższego współczynnika za świadczenia dentystyczne wykonywane u dzieci.

Potrzebę zwiększenia liczby miejsc specjalizacyjnych dostrzegamy nie tylko w przypadku pedodoncji. Luka pokoleniowa pogłębia się coraz bardziej także w innych specjalizacjach stomatologicznych. Dlatego chcemy wystąpić do resortu zdrowia z wnioskiem o zwiększenie liczby miejsc specjalizacyjnych oraz o akredytacje dla kolejnych ośrodków szkoleniowych.

Naszym zdaniem wyższy współczynnik powinien zostać zastosowany także w przypadku leczenia dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami, a także zostać odpowiednio zwiększony wówczas, gdy transport osoby niepełnosprawnej pozostaje po stronie lekarza dentysty.

Jednocześnie wciąż prowadzimy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia dyskusje na temat usprawnienia systemu rozliczania świadczeń stomatologicznych w ramach pakietów. Choć nie jesteśmy pomysłodawcą nowego systemu, a „odziedziczyliśmy” go w spadku po poprzedniej kadencji, dokładamy wszelkich starań, aby był on jak najbardziej przyjazny dla lekarza i pacjenta.

NFZ zobowiązał się do ciągłego usprawniania przepływu informacji między nim a świadczeniodawcami celem wyjaśnienia złożoności pakietów i pomocy lekarzom w ich sprawozdawaniu.

Paweł Barucha, wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.