Policja dba o zdrowie funkcjonariuszy

W Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie zaszczepiono przeciwko grypie blisko dwustu funkcjonariuszy. Akcję zorganizowano w ramach projektu „Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy”, a szczepionki były bezpłatne.

– Jako przedstawiciele służb mundurowych zdajemy sobie sprawę z wartości, jakie niosą akcje profilaktyczne i prozdrowotne. Policjanci w codziennej służbie mają kontakt z wieloma osobami. To ważne, aby byli prawidłowo zabezpieczeni, nie tylko przez środki techniczne, ale także wiedzieli, że chronione jest ich zdrowie – wyjaśnia st. asp. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Zwiększone ryzyko zainfekowania występuje w dużych skupiskach ludzi, a specyfika pracy policji, straży pożarnej czy pracowników medycznych, polegająca na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, sprawia, że zaliczają się one do grup zawodowych szczególnie narażonych na zakażenie wirusem grypy (zobacz więcej).

– Wszyscy powinni wziąć pod uwagę profilaktykę grypy poprzez szczepienie, ale są grupy zawodowe, które szczególnie nie powinny zastanawiać się nad podjęciem działań w tym zakresie. W pełni odporne na grypę i zdrowe służby publiczne to gwarancja gotowości niesienia pomocy w sytuacji epidemii i innych kryzysowych sytuacjach – komentuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.

W zeszłym sezonie na grypę zachorowało ponad 2,5 mln Polaków, z czego ok. 7 tys. wymagało leczenia w szpitalu, a 15 osób zmarło. Rok wcześniej (w sezonie 2012/2013) z powodu grypy było hospitalizowanych 13 tys. chorych, a 119 zmarło. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy organizuje akcje bezpłatnych szczepień w różnych zakładach pracy i chce poprzez takie działania zachęcić wszystkich pracodawców do zadbania o profilaktykę grypy wśród swoich pracowników (zobacz więcej).

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.