Instytut Reumatologii zmieni nazwę?

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, przekazanym przy piśmie ministra zdrowia, proponuje placówce nadać nazwę: Narodowy Instytut Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.

Foto: instytutreumatologii.pl

Skąd w ogóle taki pomysł? „Geriatria jest bowiem dziedziną dodawaną do dotychczasowej działalności Instytutu – reumatologii. Ponadto jeżeli zachowuje się w nazwie Instytutu nazwisko prof. Eleonory Reicher, to należy uwzględnić fakt, że jej nazwisko kojarzy się z reumatologią, a nie geriatrią” – czytamy w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjętym w ostatni piątek.

Przypomnijmy, że idea utworzenia Instytutu Reumatologii w naszym kraju sięga 1930 roku. Pomysł doczekał się realizacji po drugiej wojnie światowej głownie dzięki prof. Reicher. Bazą kliniczną dla organizującego się od 1948 roku Państwowego Instytutu Reumatologicznego była m.in. poradnia reumatologiczna prowadzona przez panią profesor w jej prywatnym mieszkaniu przy ulicy Polnej w Warszawie. Na początku 1950 roku PIR zajął odbudowany III pawilon na terenie Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Warszawie. Rok później placówkę przemianowano na Instytut Reumatologii.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.