II Ogólnopolski Festiwal Chórów Lekarskich

Kiedy ponad dwa lata temu w głowie dyrygentki Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, dr Justyny Chełmińskiej, narodził się pomysł zorganizowania spotkania chórów lekarskich z całej Polski, mało kto przypuszczał, że to wydarzenie może wpisać się w kalendarz imprez kulturalnych Wielkopolski. Jednak, dzięki uporowi w dążeniu do celu, właśnie tak się stało… Ale zacznijmy od początku.

 

W roku 2012 w pierwszej odsłonie festiwalu, która miała miejsce w gościnnym Ostrowie Wielkopolskim, wzięło udział 6 zespołów – z Olsztyna, Białegostoku, Szczecina, Warszawy, Katowic i Poznania. Wspólne warsztaty, koncerty i wieczory spędzane nie inaczej jak z pieśnią na ustach, bardzo zbliżyły chórzystów z różnych zakątków naszego kraju. I już wtedy pojawiły się sugestie zorganizowania następnego spotkania lekarzy rozkochanych w muzyce chóralnej. Sugestie te przerodziły się w zapowiedź kolejnego festiwalu na wielkopolskiej ziemi.

Dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu, na czele z panem prezesem Krzysztofem Kordelem oraz Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, II Ogólnopolski Festiwal Chórów Lekarskich odbył się w dniach 25-28 września 2014 roku w Poznaniu i najbliższej okolicy. Po raz kolejny gospodarzem imprezy został Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, natomiast nad całością czuwały głównie dwie osoby – opiekun Chóru WIL dr Katarzyna Bartz-Dylewicz oraz dyrygentka tegoż chóru – dr Justyna Chełmińska.

 

Do tegorocznej odsłony imprezy dołączyły jeszcze dwa nowe zespoły śpiewających lekarzy – z Opola i Lublina. W ramach festiwalu odbywały się zarówno warsztaty, jak i koncerty. Pierwszy koncert odbył się w piątkowy wieczór w przepięknym Kościele Wszystkich Świętych w Kórniku. Tego wieczoru chóry lekarskie zaprezentowały swoje programy licznie zebranej publiczności. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem i zachęcił wiele osób do pojawienia się dnia następnego na koncercie finałowym w Poznaniu.

Ale skoro spotkanie chórzystów, to nie mogło obejść się bez warsztatów z emisji głosu. Tę część festiwalu poprowadziła dr Hanna Zajączkiewicz – lekarz laryngolog i światowej sławy solistka. Pani doktor przypomniała wszystkim chórzystom podstawy prawidłowego wydobywania dźwięku, pomogła pokonać trudności, z którymi borykają się często na próbach.

 

Drugi blok warsztatowy poprowadziła dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny – muzyk, dyrygent. Były to zajęcia skupiające się na problemach wykonawczych i interpretacyjnych utworu przygotowywanego na koncert finałowy. Próby sekcyjne prowadziła dr Justyna Chełmińska. Po tych zajęciach wszyscy wychodzili uśmiechnięci, zadowoleni i ćwiczyli zgodnie z sugestiami nauczycielek, co spowodowało, że wszędzie było słychać śpiewy.

Po dwóch dniach ciężkiej, ale i przyjemnej pracy, w sobotni wieczór w Kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu odbył się koncert finałowy II Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Lekarskich. W muzyczną podróż zebranych gości zabrała Alina Kurczewska, która przepięknie wprowadziła słuchaczy w klimat wieczoru oraz przedstawiała prezentujące się chóry i ich repertuar. Podczas koncertu każdy z zespołów zaprezentował kilka utworów. Mogliśmy również usłyszeć piękny sopran dr Hanny Zajączkiewicz.

 

Koncert uwieńczyło wspólne wykonanie przez wszystkich śpiewaków festiwalu (łącznie 150 osób) dzieła Ola Gjeilo „Luminous Night of the Soul” („Jasna Noc Duszy”). Chórzystom towarzyszył kwartet smyczkowy oraz fortepian, a krótkie solo sopranowe zaśpiewała pani Kinga Kotlarek. Przez zawiłości tego utworu wszystkich muzyków przeprowadziła dr Justyna Chełmińska. Po ogromnych emocjach nastał czas relaksu – wykonawcy przenieśli się na uroczysty bankiet, gdzie jeszcze przez kilka godzin wspominano minione dni festiwalu, a także planowano kolejne wspólne imprezy.

Spotkania chórzystów z różnych regionów kraju to niebywała okazja do zapoznania się z nowymi utworami, często wywodzącymi się z kultury ludowej danego regionu. Dzięki takim imprezom można poznać pracę różnych dyrygentów, uchwycić ich sposoby kontaktu z zespołem, który prowadzą. A dla śpiewaków jest to ogromna szansa wykonania dużego dzieła wokalnego lub wokalno-instrumentalnego wspólnie z kolegami i koleżankami, z którymi na co dzień dzielą ich setki kilometrów. Wcześniejsze przygotowania przed spotkaniem procentują owocnymi próbami i zadowoleniem z wykonanej pracy. Gdy już to mamy nagle pojawia się jakiś niedosyt i chęć kolejnych spotkań oraz kolejnych wspólnych koncertów…

 

Mam nadzieję, że te wspólne koncertowe i warsztatowe przeżycia napełniły wszystkich obecnych na festiwalu nową energią, która napędzi dalszy rozwój. Spędzanie wolnego czasu z muzyką pozwala oderwać się od trudów codziennej pracy i na chwilę wkroczyć w zupełnie inny świat. Niech takie wydarzenia zmobilizują pozostałych do bliższego kontaktu z muzyką chóralną. Być może na kolejnej odsłonie Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Lekarskich będzie jeszcze więcej zespołów z całej Polski? Może warto zastosować się do słów z utworu Artura Andrusa wykonanego jako koncertowy „bis”: „Ludzie zakładajcie chóry wszędzie gdzie się tylko da!”?

Organizatorom festiwalu serdecznie gratuluję pomysłu, wytrwałości w jego wdrażaniu i pokonywaniu przeciwności losu. Życzę kolejnych tak wspaniałych pomysłów i z niecierpliwością czekam na III Ogólnopolski Festiwal Chórów Lekarskich. Cześć Pieśni!

Izabela Jankowska
Chórzystka Chóru WIL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.