25 listopada 2024

Antybiotyki są nadużywane wśród ludzi i zwierząt

Antybiotyki uważane są za jedno z największych odkryć XX stulecia. Jednak wykorzystywanie ich w nieuzasadniony sposób sprawia, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, ponieważ nie zabija lub nie hamuje namnażania bakterii.

Fot. pixabay.com

W dniach 18-24 listopada obchodzony był Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2015 roku. Co roku w dniu 18 listopada obchodzimy także Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, który został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Obie inicjatywy stanowią odpowiedź na narastające zagrożenie związane ze zjawiskiem oporności drobnoustrojów na antybiotyki.

W związku z tegorocznymi obchodami Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach, Naczelna Izba Lekarska (NIL) opublikowała specjalny komunikat, w którym przypomniała, żeby nie stosować antybiotyków bez wyraźnego zalecenia lekarza oraz by zawsze przestrzegać jego wskazówek.

Cytowany w komunikacie prof.  Krzysztof J. Filipiak, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), podkreślił, że wskazania do profilaktycznego stosowania antybiotyków są bardzo wąskie. – Wszyscy musimy mieć świadomość tego, że nasza indywidualna decyzja o zbyt pochopnym zastosowaniu antybiotyku przełoży się na potencjalną niemożność zastosowania tego antybiotyku u innych chorych w przyszłości. Antybiotyki musimy szanować i wiedzieć kiedy je zastosować. Nie nadużywajmy ich! – zaapelował ekspert.

Dr Agnieszka Zabłotni z Katedry Biologii Bakterii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP), że antybiotyki są nadużywane nie tylko w leczeniu ludzi, ale również w rolnictwie i hodowli zwierząt.

– Wiadomo, że jeśli zwierzęta chorują, należy je leczyć, problem jednak w tym, że antybiotyki zaczęto profilaktycznie dodawać do paszy. A trzeba pamiętać, że antybiotyki mogą trafiać w ten sposób nie tylko do spożywanego przez nas mięsa, ale także z odchodami do gleby, a stąd do wody. W tej chwili w Unii Europejskiej istnieją już regulacje, które mają zapobiegać profilaktycznemu stosowaniu antybiotyków, ale powszechnie wiadomo, że są one obchodzone. Jedno, co udało się osiągnąć, to zakaz podawania zwierzętom tych samych substancji, którymi leczeni są ludzie – powiedziała ekspertka.