17 lipca 2024

Apel o propagowanie działań proszczepiennych

Dzieci i młodzież, kobiety w wieku rozrodczym, seniorzy, osoby podróżujące poza granice kraju – zwłaszcza te grupy należy zachęcać do szczepień. Poniżej publikujemy apel 6/16/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 listopada 2016 r. do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie działań proszczepiennych.

Posiedzenie NRL (4 listopada 2016 r.)
Foto: Marta Jakubiak

Mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów i ich ochronę przed groźnymi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą prowadzić do skomplikowanego leczenia i w niektórych przypadkach zagrażać nie tylko zdrowiu chorych, ale i ich życiu, Naczelna Rada Lekarska apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie i propagowanie działań proszczepiennych, a w szczególności o:

– poddawanie siebie i swoich bliskich szczepieniom ochronnym, pamiętając, że osoby wykonujące zawody medyczne w przypadku zachorowania stanowią źródło zakażenia wielu osób,

– propagowanie szczepień zalecanych i stosowanie się do zawartych w Programie Szczepień Ochronnych wytycznych dotyczących tych szczepień,

– informowanie o wskazaniach do szczepienia w szczególności: rodziców dzieci i młodzieży, kobiet w wieku rozrodczym, osób, które ze względu na choroby podstawowe są szczególnie narażone na zakażenie i powikłania po zachorowaniu na chorobę zakaźną, osób starszych, osób podróżujących poza granice kraju.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.