24 czerwca 2024

Bezpłatne leki dla seniorów diabetyków (wideo)

Osoby najstarsze nie zapłacą ani złotówki za wybrane leki – takie zmiany wprowadza wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który wszedł w życie z dniem 1 września br. Prawo do bezpłatnych medykamentów mają osoby, które ukończyły 75 lat. Wiek będzie weryfikowany poprzez numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających PESEL-u  datę urodzenia.

Prof. Leszek Czupryniak

„Dotrzymaliśmy słowa!  W dniu dzisiejszym rusza program bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 75 i więcej lat” – napisał kilka godzin temu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na swoim profilu na Facebook’u.

Przypomnijmy, że w wykazie znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych (w tym 9 jako kombinacje molekuł). To leki głównie o odpłatnościach: 30% i 50% (mające zastosowanie m.in. w schorzeniach urologicznych, reumatologicznych i kardiologicznych). Wśród nich są trzy przydatne w leczeniu cukrzycy: metformina i dwie insuliny (analogi długodziałające) – glargina i detemir.

Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, komentarze, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.

– Metformina jest lekiem powszechnie stosowanym i niedrogim, więc nie sądzimy, żeby umieszczenie jej w wykazie cokolwiek zmieniło, jeśli chodzi o stosowanie. Natomiast umieszczenie analogów długodziałających jest istotnym krokiem naprzód – mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.

– Uważamy to za bardzo dobre rozwiązanie. Cały czas zabiegamy o poprawę dostępności analogów długodziałających dla wszystkich pacjentów chorych na cukrzycę. Pacjenci w starszym wieku są szczególnie narażeni na niedocukrzenia, więc to że będą mogli bezpłatnie otrzymać te insuliny, bardzo nas cieszy. Na pewno będzie to korzystne dla pacjentów – dodaje prof. Leszek Czupryniak.

Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, komentarze, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.

Jak powinno wyglądać efektywne leczenie cukrzycy bez kompromisów? Decyzję kluczową o rozpoczęciu leczenia analogami długodziałającymi, przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania wykazu, podejmowali będą diabetolodzy. Pacjent powinien zgłosić się do diabetologa i zapytać o taką możliwość leczenia. Po pewnym czasie recepta będzie przedłużana przez lekarza rodzinnego.

Analogi długodziałające to insuliny, które są najbezpieczniejsze pod kątem ryzyka wywoływania hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru. Analogi długodziałające refundowane są u chorych z cukrzycą typu 2 w dwóch przypadkach. Pierwszy to pacjent, który jest co najmniej przez pół roku leczony insuliną izofanową NPH i hemoglobiną glikowaną, ale terapia jest nieskuteczna. Kolejny przypadek dotyczy pacjentów, u których występują ciężkie, mocno nawracające niedocukrzenia. Taka sama zasada obowiązuje również pacjentów po 75. roku życia, chcących skorzystać z listy leków oznaczonych literą „S”.

Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, komentarze, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.

– W tej chwili u osób w starszym wieku plan leczenia polega na niemal całkowitej eliminacji niedocukrzeń. Nasze zainteresowania, aby stosować analogi długodziałające, nie są spowodowane faktem, iż działają one silniej, bo jest to nadal insulina. Ważne jest, iż analogi są bezpieczniejsze i dają wielokrotnie mniej niedocukrzeń niż tradycyjne klasycznie stosowane ludzkie insuliny – wyjaśnia Leszek Czupryniak.

– Grupa pacjentów w starszym wieku, zwłaszcza ta, która przeszła udar mózgu lub zawał serca, to osoby dla których szczególnie ten rodzaj insuliny jest przeznaczony – dodaje kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM. Przypomnijmy, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,73 mln osób.

Komentarz prof. Leszka Czupryniaka:


Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. (opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, poz. 79) w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, liczy aż 1538 stron w formacie PDF. Wykaz preparatów przysługujących bezpłatnie seniorom w wieku 75+ rozpoczyna się dopiero od strony 1501. Link do pełnej listy znajdziesz tutaj.