24 czerwca 2024

Budowlani w WSZ w Toruniu jeszcze tej jesieni

Rusza rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Rozpoczęcie inwestycji, która potrwa 36 miesięcy i nie przerwie funkcjonowania lecznicy, zaplanowano z początkiem listopada. Kierownictwo placówki zapewnia, że zrobi wszystko, by pacjenci odczuli to jak najmniej.

Wizualizacja rozbudowy

Marszałek Piotr Całbecki i prezes samorządowej wojewódzkiej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Aleksander Szczęsny rozmawiali w poniedziałek na temat harmonogramu inwestycji z wykonawcą, który wygrał rozstrzygnięty w ubiegłym roku przetarg na roboty budowlane.

– Z niecierpliwością czekamy na tę rozbudowę. Mamy znakomite kadry i dobry sprzęt, ale trudne, nieprzystające do współczesności, warunki lokalowe. Rocznie hospitalizujemy 75 tysięcy pacjentów i udzielamy 300 tysięcy porad ambulatoryjnych. Nic nie może tego zakłócić. Czas budowy będzie trudny, ale zrobimy wszystko, by pacjenci na tym nie ucierpieli – powiedziała dziennikarzom dyrektor szpitala na Bielanach Sylwia Sobczak, która uczestniczyła również w konferencji prasowej.

Piotr Całbecki wyjaśniał, jak wygląda montaż finansowy tej niezwykle ważnej inwestycji. – Całość będzie kosztować 560 milionów złotych, z czego blisko 340 mln złotych to koszt samej budowy, resztę pochłonie wyposażenie, które jest bardzo drogie. Co do finansowania, to prawie 240 mln złotych pokrywamy kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, na resztę złożą się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa – powiedział marszałek.

Umowa wykonawcza zostanie podpisana w październiku. Termin związany jest z procedurą kredytową i uruchomieniem środków przez EBI. Przedstawiciele wykonawcy podkreślali, że logistykę przedsięwzięcia mają zapiętą na ostatni guzik. Rozpoczną od budowy wielopoziomowego parkingu, bo to uporządkuje komunikację na terenie szpitalnym. Ekipy wykonawcze liczyć będą kilkaset osób.

Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, który pomieści także aptekę, oraz trzykondygnacyjnego parkingu.

Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.