12 czerwca 2024

Co ma słońce do raka skóry?

W Polsce co roku rejestruje się około 13 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym blisko 2800 zachorowań na czerniaki, które charakteryzują się największym odsetkiem ofiar śmiertelnych.

Foto: freeimages.com

Nowotwór skóry, jak i każdy inny, nie powstaje od razu. Poprzedzają go łatwe do wykrycia zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub inny nowotwór złośliwy skóry. Jest to proces długotrwały i wielostopniowy i trudno przewidzieć, po jakim czasie od pojawienia się zmiany chorobowej na skórze, dojdzie do powstania nowotworu.

Około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych u ludzi stanowią nowotwory skóry. Dzielą się one na raki skóry oraz czerniaki. Mogą występować na całej powierzchni skóry, jednak najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Większość z nich, o ile wykryta odpowiednio wcześnie, daje się wyleczyć za pomocą prostego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego.

Czerniak jest jednym z rodzajów nowotworów złośliwych skóry, który jednocześnie jest najbardziej agresywny. Spośród wszystkich raków skóry, które są diagnozowane u młodych ludzi, to właśnie czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych. Promieniowanie UV światła słonecznego jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym czerniaków.

Ekspozycja na nie zwiększa się w wyniku aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, wyjazdów na wakacje do krajów o dużym nasłonecznieniu i korzystania z solariów. Jest to bardzo szkodliwe, szczególnie dla dzieci i młodzieży. U osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta aż o 55 proc.!

Nie ma żadnej bezpiecznej dawki solarium dla człowieka, ponieważ emituje ono promieniowanie ultrafioletowe, które jest mniej więcej 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień. Ważne jest też, aby przynajmniej raz na pół roku kontrolować swoją skórę pod kątem nowych znamion i przebarwień. W przypadku niepokojących zmian należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem onkologiem.

Centrum Prasowe PAP