Etyka a powinności środowiska lekarskiego
Naczelna Izba Lekarska wraz z Wielkopolską Izbą Lekarską włączyły się w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji 7 października w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbędzie się konferencja „Etyka a powinności środowiska lekarskiego”.
„Mieszko kruszy w swym państwie bałwany pogańskie”
XIX-wieczna grafika z albumu Jana Kazimierza Wilczyńskiego
Źródło: domena publiczna
Zagadnienia konferencji skupiać się będą wokół Kodeksu Etyki Lekarskiej, który jest zbiorem zasad etyki lekarskiej wywodzących się z praw spisanych przez Hipokratesa w V w. p.n.e. i obowiązujących obecnie w Polsce, w Europie i na świecie – kodeksu, którym powinien kierować się każdy lekarz i lekarz dentysta.
Konferencję poprzedzi uroczysta Msza święta, celebrowana przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w Archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie na Wzgórzu Lecha.
Poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. Mieszko I, historyczny pierwszy władca Polan i twórca naszej państwowości, włączył państwo polskie w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Oprócz podbojów duże znaczenie przywiązywał do reform wewnętrznych. Pochodzący z dynastii Piastów Mieszko był ojcem Bolesława I Chrobrego – pierwszego króla Polski.