19 lipca 2024

Expose premiera: Od Polski papierowej do Polski cyfrowej (wideo)

Korzystne zmiany dla obywateli i biznesu, konkretne działania dla gospodarki i kontynuowanie inwestycji, utrzymanie wzrostu PKB, nowoczesna gospodarka oraz wsparcie ochrony zdrowia – to tylko niektóre zapowiedzi z expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Foto: Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd podniósł nakłady na zdrowie z 70 mld do 106 mld zł.

Mówił również, że choroby nowotworowe i choroby serca są zagrożeniem dla wszystkich Polaków, Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego przynosi dobre efekty i ruszyła Narodowa Strategia Onkologiczna.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, blisko 1 mld zł zostanie przeznaczone na nowoczesne Centrum Onkologii. Zapowiedział, że wzrośnie również liczba lekarzy. – Dzięki naszym działaniom już w tej kadencji kierunki medyczne skończy nawet 50 proc. więcej studentów niż jeszcze 4-5 lat temu – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd objął refundacją wiele nowoczesnych leków oraz planuje wprowadzenie pakietu badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Obiecał, że w celu podnoszenia standardów „w dużych miastach, małych powiatach” zostanie utworzony fundusz modernizacji szpitali. – Odnowione, zmodernizowane szpitale, to będzie również symboliczne pożegnanie z PRL-owską szarzyzną i odrapaniem w tak ważnej dziedzinie jak zdrowie – powiedział.

Premier podkreślił, że Polska ma dobre doświadczenie z cyfryzacją, a rządowi udało się wdrożyć informatyzację do ochrony zdrowia w postaci m.in. e-recept, e-zwolnień oraz internetowego konta pacjenta. – Każdego dnia wystawiamy około miliona e-recept i elektronicznych zwolnień – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w tej, jak i w innych dziedzinach, hasłem rządu będzie „od Polski papierowej do Polski cyfrowej”.

Na zakończenie premier zaprosił wszystkich parlamentarzystów do wspólnej i merytorycznej współpracy na rzecz Rzeczypospolitej. – Każdy z nas patrzy na Polskę z innej perspektywy, ale wciąż widzimy ten sam horyzont – zaznaczył premier, dodając w czasie trwającego ok. 1,5 godziny expose, że „wszyscy niesiemy duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska”. W głosowaniu Sejm udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania.