10 grudnia 2024

Implementacja dyrektywy transgranicznej

Prezentujemy informację Zespołu Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej dotyczącą implementacji do polskiego systemu prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Foto: Marta Jakubiak

Dnia 15 listopada 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2014 r., poz. 1491 – www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1491/1) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia:

1. w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (Dz.U. 2014, poz. 1545 – www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1545/1),

2. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz.U. 2014, poz. 1551 – www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1551/1).

Przepisy te implementują do polskiego systemu prawnego założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Na mocy tych przepisów polski pacjent będzie mógł uzyskać od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrot kosztów świadczenia opieki zdrowotnej mieszczącego się w Polsce w katalogu świadczeń gwarantowanych uzyskanego odpłatnie na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Założeniem Dyrektywy, niestety w niedostatecznym stopniu zrealizowanym przez polską ustawę, było, aby przed skorzystaniem ze świadczeń opieki medycznej za granicą pacjent nie musiał w swoim państwie ojczystym uzyskiwać odpowiedniej zgody na wykonanie tego świadczenia (zobacz więcej).

Do tego trzeba poczynić ważne zastrzeżenie: zwrot wydatkowanej przez pacjenta kwoty nie obejmuje całej kwoty wydatkowanej za granicą, lecz następuje jedynie do wysokości ceny, jaką za dane świadczenie medyczne płaci NFZ.

Dyrektywa ma na celu zapewnienie realizacji swobody przepływu usług w sferze opieki zdrowotnej na terytorium Unii Europejskiej poprzez stworzenie możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim UE oraz możliwości uzyskania przez pacjenta zwrotu kosztów takich świadczeń od publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, któremu on podlega (zobacz więcej).

Warto wspomnieć, że Dyrektywa powinna być implementowana najpóźniej do dnia 25 października 2013 r., jednak polski ustawodawca opóźnił się z wdrożeniem dyrektywy o ponad rok.

JK


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.