Karta zgonu zbyt szczegółowa? Resort wyjaśnia
Federacja Porozumienie Zielonogórskie krytykuje nowy wzór karty zgonu, który obowiązuje od 1 marca br. Zdaniem tej organizacji jest ona zbyt szczegółowa, co powoduje znaczne wydłużenie czasu, jaki trzeba poświęcić na jej wystawienie.
Foto: imageworld.pl
W nowym wzorze karty rozszerzono zakres wymaganych danych. – Wiele z nich to dane zbędne, a czasem nawet niedostępne dla lekarza stwierdzającego zgon. Mam wrażenie, że jest to kolejny przykład przerzucania na lekarzy obowiązków urzędników, w tym wypadku urzędów statystycznych – uważa Tomasz Zieliński, ekspert z Porozumienia Zielonogórskiego.
– Miałoby to może jeszcze uzasadnienie, gdyby istniała instytucja koronera. Osoba zawodowo zajmująca się stwierdzaniem zgonu i wystawianiem kart zgonu miałaby możliwość analizowania każdego przypadku. Obecnie jednak najczęściej zgon stwierdza lekarz rodzinny, dla którego nie jest to podstawowy obowiązek – dodaje Tomasz Zieliński.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że informacje o przyczynach zgonów są jednymi z najistotniejszych danych pozwalających na ocenę stanu zdrowia ludności Polski, i dlatego tak istotne jest zachowanie należytej staranności przy określaniu przyczyn zgonów. Resort jednocześnie przypomina, że w przypadku niektórych danych istnieje możliwość nie wypełnienia ich, jeżeli nie są one znane osobie wypełniającej.
Przy wypełnianiu karty zgonu obligatoryjne jest wypełnienie wszystkich rubryk w „Części przeznaczonej dla administracji cmentarza”, mianowicie:
- nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona) osoby zmarłej;
- stan cywilny osoby zmarłej;
- datę i miejsce zgonu;
- datę i miejsce urodzenia osoby zmarłej;
- imiona i nazwiska rodziców osoby zmarłej;
- informację, czy zgon nastąpił w wyniku choroby zakaźnej;
- adnotację o zarejestrowaniu zgonu lub zgłoszeniu zgonu.
W przypadku dziecka martwo urodzonego w karcie wpisuje się wyłącznie datę i miejsce urodzenia dziecka oraz imiona i nazwiska rodziców.
Z kolei poniższe dane – co wynika z art. 144 ust. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego oraz art. 11 ust. 3b ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych – powinny być uzupełniane zgodnie z posiadaną wiedzą, możliwą do ustalenia przez osobę wypełniającą kartę zgonu:
- nazwisko, nazwisko rodowe, imię (imiona) osoby zmarłej, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość;
- datę, godzinę i miejsce zgonu albo datę, godzinę i miejsce znalezienia zwłok;
- datę oraz miejsce urodzenia osoby zmarłej;
- płeć osoby zmarłej;
- informacje o miejscu zgonu, jego przyczynach, osobie stwierdzającej przyczyny zgonu oraz sposobie stwierdzenia przyczyn zgonu;
- w przypadku dziecka do roku życia:
- godzinę urodzenia, informacje o stanie jego zdrowia w chwili urodzenia: długość, ciężar ciała, punkty w skali Apgar,
- informacje o przebiegu ciąży i porodzie: okres trwania ciąży, wielorakość porodu oraz liczbę dzieci urodzonych przez matkę;
- nazwę podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz nazwisko i imię (imiona) sporządzającego kartę zgonu;
- wykształcenie zmarłego;
- miejsce zamieszkania zmarłego, w tym okres przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze danej gminy.
„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.