Marian Zembala żegna się z resortem zdrowia
Po południu Marian Zembala spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować pięć miesięcy pracy na stanowisku szefa resortu zdrowia. „Ministerstwo Zdrowia nie jest najłatwiejsze: skala problemów, ich charakter, złożoność jest duża” – podkreślił. Przez ten czas starał się nie tylko rozwiązywać sprawy bieżące, ale również prowadzić prace koncepcyjne.
Foto: Marta Jakubiak
W czasie kierowania resortem zdrowia przez Mariana Zembalę najwięcej działań w resorcie podjęto względem dzieci (np. wprowadzono standardy opieki okołoporodowej w ciąży niepowikłanej i powikłanej oraz nowe standardy postępowania w zakresie łagodzenia bólu okołoporodowego).
Kładąc nacisk na pediatrię, nie zapomniał jednak o problemach seniorów. W tym obszarze szeroko rozumianej geriatrii do sukcesów zaliczył m.in. utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher, wprowadzenie telekonsyliów geriatrycznych i kardiologicznych oraz pilotaż Dziennych Domów Opieki Medycznej.
Za ważne osiągnięcie uznał wprowadzenie zasady dodatkowej konsultacji z ordynatorem oddziału dziecięcego przed podjęciem decyzji o odmowie przyjęcia dziecka kierowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę. Wskazywał także m.in. na powołanie centrów urazowych dla dzieci, walkę z dopalaczami, uznanie kardiologii dziecięcej za jedną ze specjalności priorytetowych, konsekwencję w zakresie szczepień oraz restrukturyzację Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Zdrowia Matki Polki.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odchodzący minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania określające wzór książeczki zdrowia dziecka. Jest to dokument najmłodszych pacjentów, w którym będą zamieszczone informacje o przebytych chorobach i szczepieniach. Poinformował o tym właśnie na dzisiejszej konferencji prasowej.
Obecny na dzisiejszej konferencji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślił, że dzięki temu dokumentowi lekarze i rodzice będą mieli potrzebne informacje (np. jakie badania czy szczepienia zostały przewidziane i opiekun może się ich domagać). Natomiast krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii Teresa Jackowska wyraziła nadzieję, że książeczka zmobilizuje opiekunów dzieci do wizyt lekarskich i badań, m.in. w zakresie stomatologii.
O swoim następcy, Konstantym Radziwille, Zembala mówił życzliwie. – To człowiek z dużym doświadczeniem, będzie dobrym ministrem. Życzę, by nowy minister był lepszy ode mnie, bo tylko wtedy będzie dalszy postęp – ocenił. Obaj spotkają się w najbliższy czwartek. On sam, jako nowo wybrany poseł, ma zamiar być „pragmatycznym ekspertem” trzymającym się „z dala od polityki”.
Przypomnijmy, że Konstantego Radziwiłła – jako kandydata na szefa resortu zdrowia – wczoraj zaprezentowała Beata Szydło, która od kilku miesięcy jest kandydatką do objęcia stanowiska prezesa Rady Ministrów z ramienia PiS. O tym, kim jest następca ministra Zembali, szerzej piszemy tutaj.
Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.