17 lipca 2024

O niepodległość Polski walczyło wielu lekarzy

W sobotę 11 listopada przypada 105. rocznica odzyskania niepodległości. Podczas obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którzy ocalili podstawy bytu narodowego i którym zawdzięczamy własne państwo.

Fot. pixabay.com

11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w pierwszej wojnie światowej, a zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów.

Nasza niepodległość miała wielu ojców. Zwykle za założycieli odrodzonej w 1918 r. Rzeczypospolitej jednym tchem wymienia się takie postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Wojciech Korfanty. O odzyskanie niepodległości walczyło również wielu polskich lekarzy.

„Gazeta Lekarska” przypomina sylwetkę prof. Stefana Dąbrowskiego (1877-1947) – lekarza należącego do pokolenia, które odegrało istotną rolę w formowaniu się państwa polskiego. Jego zasługi są niemałe, ale giną w cieniu rzucanym przez innych, uznanych za znacznie ważniejszych dla naszej niepodległości. Zachęcamy do lektury: