19 lipca 2024

Ordynacja leków na bieżąco

„Wszystkie zawody medyczne stanowią dziś jeden zespół” – napisali we wspólnym apelu prezes NRL Andrzej Matyja oraz prezesi Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Naczelnej Rady Aptekarskiej i Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Foto: pixabay.com

„Nie przepisujcie leków na zapas, na później” czy „na wszelki wypadek” – apelują samorządy zawodów medycznych.

To niezwykle istotne przesłanie, bo sytuacja, w której duża część pacjentów i ich rodzin chciałaby zrobić zapasy na kilka miesięcy, grozi brakami w zaopatrzeniu. Co więcej, wiele z medykamentów i tak po upływie daty przydatności prawdopodobnie trafi do kosza.

Ważne jest również ograniczenie badań profilaktycznych do tych, które są konieczne do bieżącego diagnozowania. „Badania okresowe mogą zaczekać kilka tygodni. Laboratoria diagnostyczne i tak pracują pełną parą” – podkreślono w apelu, dodając, że pacjenci zgłaszający się na badania stanowią potencjalne źródło dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Pełna treść apelu przedstawicieli samorządów zawodów medycznych do środowiska lekarskiego, który opublikowaliśmy kilka dni temu, znajduje się TUTAJ.