27 maja 2024

Pionierskie zabiegi neuromodulacji krzyżowej u trzech pacjentów (foto)

W Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus UCK WUM po raz pierwszy w Polsce wszczepiono w znieczuleniu miejscowym elektrody do stymulacji krzyżowej u trzech pacjentów.

Foto: WUM

Zabieg neuromodulacji krzyżowej jest stosowany w urologii do leczenia pęcherza nadreaktywnego i innych czynnościowych zaburzeń mikcji opornych na klasyczną terapię.

Polega na implantacji elektrody do otworu krzyżowego. Prawidłowe położenie elektrody jest ustalane w oparciu o odruchy pacjenta podczas stymulacji testowej.

Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym dodatkowo umożliwia rozmowę z pacjentem, który informuje o swoich odczuciach. Dzięki temu można jeszcze dokładniej dobrać lokalizacje elektrody. Po kilku tygodniach, w drugim etapie zabiegu, implantowany jest stały neuromodulator. Od ubiegłego roku zabiegi neuromodulacji są refundowane.

19 lutego zabiegi przeprowadził zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: prof. Piotr Radziszewski, dr n. med. Tomasz Piecha, pielęgniarka Paulina Waszczuk, pielęgniarka Dorota Frankiewicz, pielęgniarka Elżbieta Styś i pielęgniarka koordynująca Danuta Ziemba.