18 lipca 2024

Prawo medyczne dla lekarzy. Dobre odpowiedzi na praktyczne pytania

W ciągu ostatnich lat mojej pracy w OIL w Gdańsku wielokrotnie dyskutowałem z mec. Karolem Kolankiewiczem, wieloletnim koordynatorem biura prawnego naszej izby, o tym, że warto wykorzystać bogate praktyczne doświadczenie naszych prawników wynikające z tysięcy pisemnych opinii i dziesiątek tysięcy porad prawnych udzielanych członkom Izby.

Z tych rozmów, a także z potrzeby wymiany doświadczeń w środowiskach prawników pracujących dla naszego samorządu w całej Polsce, zrodziły się „Pomorskie Konferencje Prawników Izb Lekarskich” oraz seria publikacji pod wspólnym tytułem „Gdańska Biblioteka Prawa Medycznego”.

Kontynuacją współpracy nawiązanej podczas tych działań jest książka wydana nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer pt. „Prawo medyczne dla lekarzy. Wybrane zagadnienia”. Autorami tej publikacji są: Krzysztof Izdebski – od niemal dwóch dekad pracujący dla Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej, mec. Anna Karkut z Gdańska oraz wspomniany już przeze mnie mec. Karol Kolankiewicz.

Książki dotyczące prawa medycznego są w większości nudne. Napisane trudnym prawniczym językiem, w oparciu o doświadczenia akademickie i sądowe, rzadko dają lekarzom dobre odpowiedzi na codzienne praktyczne pytania. Na tym tle wydana niedawno publikacja wyróżnia się w sposób wyjątkowy.

Obszerny i wynikający z samorządowego doświadczenia zakres poruszanych tematów, omówionych zwięzłym i przystępnym językiem, opatrzonych komentarzami doświadczonych lekarzy i zestawami pytań umożliwiających sprawdzenie nabytej wiedzy. Bardzo praktyczna i pomocna w codziennej lekarskiej pracy książka. W naszej coraz trudniejszej lekarskiej rzeczywistości prawnej jest jak pomoc doświadczonych saperów podczas chodzenia po polu minowym. Zdecydowanie polecam.

Roman Budziński, wiceprezes ORL w Gdańsku

Kupując książkę „Prawo medyczne dla lekarzy. Wybrane zagadnienia” na www.profinfo.pl od 15 lutego do 30 marca br. można skorzystać ze zniżki (kod rabatowy GL20).