18 lipca 2024

Prof. Jacek Musiał laureatem Nagrody im. prof. Franciszka Kokota

Prof. dr hab. Jacek Musiał został laureatem Nagrody im. prof. Franciszka Kokota, przyznawanej przez Towarzystwo Internistów Polskich (TIP) za wybitny dorobek naukowy w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Foto: Medycyna Praktyczna

Prof. Jacek Musiał jest wychowankiem prof. Andrzeja Szczeklika, badaczem mechanizmów autoimmunologicznych w chorobach związanych ze zwiększonym ryzykiem incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Przez ponad cztery dekady był zawodowo związany z Kliniką Alergologii i Immunologii Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Pracował również w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum – kierował nią w latach 2008-2018. W latach 2008-2012 był prezesem Zarządu Głównego TIP.

W środowisku uchodzi za najwybitniejszego znawcę zespołu antyfosfolipidowego w Polsce, który bada od trzech dekad. „Stworzył wiodący polski ośrodek badań nad zespołem antyfosfolipidowym ściśle współpracujący z zagranicznymi ośrodkami, co skutkowało jego udziałem w przygotowywaniu zaleceń dotyczących diagnostyki tej choroby, w tym najnowszych z 2021 r. Badania zespołu prof. Musiała były jednymi z pierwszych na świecie wskazujących na ograniczenia samej oceny obecności przeciwciał antyfosfolipidowych” – informuje TIP na stronie internetowej.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 21 kwietnia w czasie XXII Krajowej Konferencji Szkoleniowej TIP „Postępy w chorobach wewnętrznych” – Interna 2023. Szczegóły są dostępne na stronie Medycyny Praktycznej.