3 listopada 2024

Rada na raka? Jest stosunkowo prosta

W licznych badaniach udowodniono zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jelita grubego u osób ćwiczących. Podobny związek wydaje się istnieć również dla innych nowotworów.

Foto: pixabay.com

W nowej metaanalizie oceniono wpływ powszechnie zalecanego poziomu regularnej aktywności fizycznej (2,5-5 godz./tygodniowo umiarkowanego wysiłku) na ryzyko zachorowania na nowotwory.

W badaniu ujęto 9 prospektywnych badań kohortowych obejmujących dane ponad 750 tys. osób.

Podejmowanie umiarkowanego wysiłku fizycznego istotnie zmniejszało ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, jelita grubego, nerek, trzonu macicy, głowy i szyi, wątroby oraz gruczolakoraka przełyku. Graniczną istotność wykazano dla raka żołądka i szpiczaka mnogiego.

W przypadku raka jelita grubego i chłoniaków nie-Hodgkina wykazano związek z płcią (redukcja ryzyka zachorowania występowała odpowiednio tylko u mężczyzn i tylko u kobiet). Osiągnięcie zalecanej intensywności wysiłku fizycznego spowodowało obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory piersi o 6-10%, jelita grubego o 8-14% (tylko wśród mężczyzn), trzonu macicy o 10-18%, nerki o 11-17%, wątroby o 18-27%, szpiczaka mnogiego o 14-19% i chłoniaków nie-Hodgkina o 11-18% (tylko wśród kobiet).

Źródło: ascopubs.org


ZOBACZ WIĘCEJ: Rząd nie wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów o lekarzach cudzoziemcach