27 maja 2024

Rekordowo duża liczba wypadków narciarskich

Ponad 1,5 tys. akcji ratunkowych i interwencji odnotowali na stokach narciarskich podczas ferii zimowych ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To największa liczba wypadków w historii – przyznaje ratownik Andrzej Marasek.

Foto: pixabay.com

„W historii naszej organizacji nie mieliśmy jeszcze do czynienia z tak dużą ilością wypadków na stokach narciarskich od początku ferii do ich zakończeń. To smutna statystyka, smutne liczby, które obrazują, co działo się na stokach narciarskich” – powiedział Marasek.

W stosunku do ubiegłorocznych ferii ratownicy TOPR zanotowali wzrost wypadków narciarskich o ok. 30 proc. Jednocześnie wzrosła liczba narciarzy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni ferii, kiedy wypoczywali uczniowie m.in. z województwa mazowieckiego, doszło do prawie sześciuset wypadków narciarskich.

Apogeum wypadkowe nastąpiło 15 lutego. W tym dniu na jednej ze stacji narciarskich doszło do ponad 50 wypadków, a w sumie w ciągu całego dnia – do ponad 100 wypadków na wszystkich podtatrzańskich stokach.

Ferie zimowe były wyjątkowo udane pod względem pogody. Niemal cały zimowy wypoczynek pod Tatrami był śnieżny, mroźny i słoneczny. Od początku sezonu narciarskiego – a ten jeszcze się nie skończył – doszło do 2,1 tys. wypadków.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP