22 kwietnia 2024

Samorząd zawodowy: lekarze na Liście Stu

Łukasz Jankowski znalazł się na siódmym miejscu plebiscytu „Pulsu Medycyny” Lista Stu w ochronie zdrowia 2023 r. Rzecznik NIL Jakub Kosikowski został wyróżniony tytułem „Promotor zdrowia” – pisze Karolina Kowalska.

J. Kosikowski, Ł. Jankowski. Fot. Alicja Szczypczyk/NIL

Prezes Łukasz Jankowski, odbierając wyróżnienie, powiedział: – Naszym celem jest leczenie według europejskich standardów oraz tworzenie nowoczesnego i stabilnego systemu ochrony zdrowia, który będzie służył wszystkim pacjentom. Dziękuję mojemu zespołowi Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), którego część została doceniona na liście, i za zaufanie. Obiecuję, że nie poprzestaniemy na osiągnięciach. Jesteśmy zmotywowani, by dalej rozwijać naszą działalność. Będziemy dążyć do jeszcze lepszych rezultatów i pracować na rzecz poprawy sytuacji w ochronie zdrowia w naszym kraju, wychodząc poza dominującą, niestety, w naszym systemie perspektywę jednej kadencji czy partyjnych interesów. Koniec z pseudouczelniami, z obowiązkiem określania refundacji zabierającym czas lekarza dla pacjenta, koniec z medycyną asekuracyjną i atmosferą strachu. Zabiegajmy o przejrzystość systemu, bezpieczeństwo leczenia i budowanie systemu dla przyszłych pokoleń.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) utrzymał zeszłoroczną pozycję na liście. Na szóstym miejscu znalazł się prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr n. farm. Grzegorz Cessak, na piątym dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, czwarte miejsce przypadło prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia Filipowi Nowakowi, a trzecie Rzecznikowi Praw Pacjenta Bartłomiejowi Chmielowcowi. Drugie miejsce na podium Listy Stu w ochronie zdrowia zajęła konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, zaś pierwsze Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia do spraw polityki lekowej.

Listę Stu w medycynie 2023 r. otwiera prof. Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Na drugim miejscu uplasował się wybitny neurochirurg prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP. Trzeci był rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała, za nim prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski i były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski. Na dziewiątym miejscu uplasował się prof. Piotr H. Skarżyński, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów.

Lista Stu to ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia, przygotowywany od 2002 r. Na początku w ramach kategorii zbiorczej, od 2014 r. – z podziałem na dwie kategorie. Najwięcej członków samorządu lekarskiego nagrodzono w młodszej kategorii, skupiającej najważniejsze osoby kształtujące system ochrony zdrowia w Polsce. Poza prezesem NRL wśród laureatów Listy Stu w ochronie zdrowia znalazło się jeszcze ośmiu lekarzy związanych z samorządem zawodowym. Na miejscu 17. dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. walki z COVID-19, na miejscu 29. rzecznik NIL Jakub Kosikowski, a na miejscu 53. Piotr Pisula, lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z neurochirurgii, przewodniczący Zespołu ds. Naruszeń w Ochronie Zdrowia NRL.

Dyrektor COBIK NIL dr n. med. Artur Drobniak uplasował się tuż za nim, na 54. miejscu. Dwa oczka dalej, na miejscu 56., znalazł się Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego i członek Prezydium NRL. Miejsce 60. przypadło prezesowi ORL w Szczecinie dr n. med. Michałowi Bulsie. Samorząd lekarski ma na liście dwóch debiutantów. Z nr. 92. Pojawiła się na niej prezes ORL Bydgoskiej Izby Lekarskiej Aleksandra Śremska, specjalistka medycyny rodzinnej, a z nr. 94. debiutuje wiceprezes NRL dr n. med. Klaudiusz Komor, kardiolog. Na Liście Stu w medycynie widnieją dwa nazwiska związane z samorządem zawodowym. To sklasyfikowany na 11. miejscu prof. Maciej Małecki, diabetolog, członek Rady Ekspertów NRL, oraz prof. Krzysztof J. Filipiak, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii NRL.

Laureatem specjalnej kategorii Promotor Zdrowia został rzecznik NIL Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej. Obok rzecznika, który znany jest z popularyzowania wiedzy medycznej na portalu „X” (dawny Twitter) czy na Facebooku, wyróżnieni zostali prezes Naukowej Fundacji Polpharmy Agata Łapińska-Smolińska oraz Wojciech J. Falęcki, ginekolog położnik z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Karolina Kowalska

Dwie ważne kategorie

Lista Stu: system ochrony zdrowia

 • 7. Łukasz Jankowski, prezes NRL
 • 17. dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. walki z COVID-19
 • 29. Jakub Kosikowski, rzecznik NIL
 • 53. Piotr Pisula, przewodniczący Zespołu ds. Naruszeń w Ochronie Zdrowia w NIL, członek Prezydium Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu
 • 54. dr n. med. Artur Drobniak, dyrektor COBIK NIL
 • 56. Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL
 • 60. dr n. med. Michał Bulsa, prezes ORL w Szczecinie
 • 92. Aleksandra Śremska, prezes ORL Bydgoskiej Izby Lekarskiej
 • 94. dr n. med. Klaudiusz Komor, wiceprezes NRL

Lista Stu: medycyna

 • 11. prof. Maciej Małecki, diabetolog, członek Rady Ekspertów NRL
 • 12. prof. Krzysztof J. Filipiak, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii NRL