12 czerwca 2024

Setne wszczepienie stent-graftu do aorty

9 grudnia chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wszczepili setny stent-graft do aorty. To jedna z metod leczenia niebezpiecznych tętniaków. Stent-graft wprowadzony do tętnic zamyka tętniaka i pozostaje na stałe wewnątrz organizmu.

Jak informuje Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, setna operacja dotyczyła wewnątrznaczyniowej naprawy aorty brzusznej. Takie zabiegi są bezpieczniejsze dla pacjenta niż te przeprowadzane metodami tradycyjnymi.

– Nie otwieramy jamy brzusznej. Wykonujemy dwa małe cięcia w pachwinach, wprowadzamy system do aorty, który rozprężamy metodami wewnątrznaczyniowymi, pod kontrolą promieni rentgenowskich, unikając wtedy bardzo poważnych zaburzeń hemodynamicznych, które były przyczyną wysokiej śmiertelności w przypadku zabiegów wykonywanych technikami klasycznymi – tłumaczy Jarosław Miszczuk.

W większości przypadków tętniaki aorty brzusznej nie powodują żadnych objawów, choć czasami schorzeniu temu może towarzyszyć ból bądź uczucie pulsującego lub rytmicznie tętniącego obiektu w jamie brzusznej. Jeśli tętniak się powiększa, może ulec rozerwaniu, powodując poważne krwawienie wewnętrzne.

Klinika Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach działa od 1 lipca 2014 roku. Oddział liczy 25 łóżek. Leczenie są tu leczeni pacjenci nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i z całej południowej Polski i Mazowsza.