11 października 2024

Śląskie Debaty Samorządowe o wizerunku lekarzy

Dyskusja o wizerunku lekarzy widzianym z wielu perspektyw zdominowała drugi dzień II Śląskich Debat Samorządowych, które odbywają się w dniach 19-21 maja w Wiśle. W sobotnich obradach uczestniczyło kilkadziesiąt osób, nie tylko lekarzy i lekarzy dentystów.

Prof. Mieczysław Chorąży IMG_0545_DxO

IMG_0556_DxO IMG_0626_DxO

Foto: Marta Jakubiak

Zaproszenie na spotkanie przyjął m.in. Kawaler Orderu Orła Białego prof. Mirosław Chorąży, onkolog, wieloletni pracownik Centrum Onkologii w Gliwicach. – Jako lekarze potrzebujemy dobrego wizerunku. Panu zawdzięczamy bardzo wiele w tym wymiarze – podkreślił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wręczając – wraz wiceprezesem NRL Zytą Kaźmierczak-Zagórską i Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorzem Wroną – bukiet kwiatów i pamiątkową grafikę prof. Chorążemu.

– Spośród pięciu osób, które zostały odznaczone Orderem Orła Białego, dwie są związane ze Śląskiem – powiedział Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. W trakcie kilkugodzinnej dyskusji o etosie lekarskim udział wzięli m.in. historycy prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Stanisław Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego. W Wiśle pojawili się także m.in. były prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Marek Rudnicki, rektor Uniwersytetu Śląskiego Andrzej Kowalczyk i prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Damian Czyżewski.

Historycy przypomnieli sylwetki wybitnych lekarzy: Andrzeja Mielęckiego (działacz niepodległościowy, zamordowany przez Niemców w 1920 roku w Katowicach), Mikołaja Witczaka (pod koniec XIX wieku wykupił zdrojowisko w Jastrzębiu i prowadził tam znane sanatorium) i Marii Kujawskiej (pierwsza polska lekarka wywodząca się z ludności śląskiej, uczestniczka powstań śląskich – szerzej o niej piszemy tutaj). – Jest za mało nazw ulic i placów lekarzy – zauważył prof. Nicieja. – Żeby być lekarzem, nie wystarczy posiadać dyplom – powiedział Roman Budziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. Natomiast prof. Chorąży zaapelował o zwiększenie ilości godzin nauczania wiedzy z zakresu onkologii w czasie studiów lekarskich.

IMG_0768_DxO Prof. Grzegorz Opolski

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Prof. Mieczysław Chorąży i prof. Marek Rudnicki Skarbnik NRL Wojciech Marquardt

Śląskie Debaty Samorządowe 02 Śląskie Debaty Samorządowe 03

Śląskie Debaty Samorządowe 05 Śląskie Debaty Samorządowe 06

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

IMG_0707_DxO IMG_0815_DxO

IMG_0763_DxO IMG_0783_DxO


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.