22 listopada 2024

Stomatologia oparta na dowodach naukowych

Za nami Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Po raz pierwszy odbył się w Polsce i na pewno nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, w osobistych rozmowach z uczestnikami spotykałam się jedynie z pozytywnymi ocenami na temat jego organizacji, ciekawego programu imprez towarzyszących, ceremonii otwarcia oraz Poznania odbieranego jako nowoczesne, interesujące miasto.

Sesja plenarna ERO-FDI w Poznaniu
Foto: Marta Jakubiak

Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i ogromu pracy wykonanej przez grupę osób zaangażowanych w działania organizacyjne. „Gazeta Lekarska” i inne media szczegółowo relacjonowały przebieg całego Kongresu, w tym jego bogatej części naukowej oraz wystawy.

Z punktu widzenia Naczelnej Izby Lekarskiej jako członka FDI oraz ERO, istotnym elementem wydarzenia był Światowy Parlament Stomatologiczny FDI, czyli spotkania robocze organizacji – m.in. zgromadzenie ogólne FDI, sesja plenarna ERO, spotkania grup roboczych.

Tam obradują delegaci krajowych organizacji stomatologicznych z całego świata, omawiając kwestie ważne dla naszego zawodu, nie uciekając od tematów trudnych czy kontrowersyjnych. W Poznaniu delegaci na FDI zatwierdzili nową definicję zdrowia jamy ustnej, przygotowaną przez specjalnie powołany zespół „Vision 2020 Think Tank”. Ponadto FDI przyjęła kilka nowych stanowisk, a do kilku wcześniejszych wprowadziła aktualizacje.

W mojej ocenie szczególne znaczenie powinno mieć stanowisko w sprawie stomatologii opartej na dowodach naukowych (Evidence Based Dentistry), popierające ideę EBD i promujące jej stosowanie przez stomatologów w ich codziennej praktyce zawodowej, z zastrzeżeniem, że musi to być dostosowywane indywidualnie do każdego przypadku z uwzględnieniem doświadczenia klinicznego lekarza oraz potrzeb pacjenta.

Zagadnieniem EBD już wcześniej zajmowała się europejska struktura działająca w FDI, czyli ERO (której pracami mam zaszczyt kierować od kwietnia tego roku)) – przyjęte stanowisko FDI jest w pewnym sensie kontynuacją tych działań. ERO wniosła ponadto na FDI projekt dokumentu podkreślającego, że jest potrzeba poszerzenia wiedzy medycznej w procesie kształcenia lekarzy dentystów – zarówno w ramach studiów, jak i podyplomowego doskonalenia zawodowego.

Podczas zgromadzenia ogólnego FDI miałam okazję przedstawić ten projekt wszystkim delegatom, wskazując, że chociaż jest to kwestia, odnośnie której zdecydowana większość delegatów, a może nawet wszyscy, ma jednolite zdanie, jednak jak dotąd nie zostało to wyrażone w oficjalnym dokumencie FDI. Uważamy, że najwyższy czas to zrobić i mamy nadzieję, że przedstawiony projekt będzie podstawą do dalszych prac i wkrótce zostanie opracowane i przyjęte odpowiednie stanowisko.

Uważam, że nasze starania zaowocowały sukcesem, a to, jak poznański Kongres będzie oceniany w przyszłości, zależy m.in. od tego, jak podejmowane na nim decyzje (np. wspomniana definicja zdrowia jamy ustnej) sprawdzą się w praktyce.

Anna Lella
Prezydent Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI)

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 10/2016


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.