24 kwietnia 2024

Stres związany ze skargami pacjentów

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie Confidence Monitor 2019 pokazało, że pracy stomatologów towarzyszy duży stres. Ankietę Dentistry Confidence Monitor wypełniło ponad 400 lekarzy dentystów.

Foto: pixabay.com

90 proc. stomatologów praktykujących głównie w National Health Service (NHS) jest zaniepokojonych lub bardzo zaniepokojonych ryzykiem zgłoszenia roszczeń przez pacjentów.

Wśród osób pracujących głównie w praktykach prywatnych lub wyłącznie w praktykach prywatnych możliwością zgłoszenia takich skarg bardzo niepokoi się 59 proc. ankietowanych.

Badanie BDA wykazało również, że 43 proc. lekarzy dentystów nie radzi sobie z poziomem stresu w pracy, a najczęstszą jego przyczyną są właśnie skargi pacjentów albo spory sądowe.

84 proc. pracujących w ramach NHS uważa, że obecna praca negatywnie wpłynęła na ich zdrowie psychiczne, 51 proc. lekarzy dentystów udzielających świadczeń w praktykach prywatnych deklarowało to samo. 72 proc. wszystkich respondentów przyznało, że nie wie, do kogo zwrócić się o wsparcie, jeśli będą mieli problem z nadmiernym zestresowaniem lub będą zaniepokojeni swoim zdrowiem psychicznym.

Przykład jednego z komentarzy respondentów: „żadna kryształowa kula nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się zdarzać, a przy obecnym klimacie sporów boję się, jak długo zdołam przetrwać”. Jak zauważają autorzy raportu, komentarze ankietowanych ukazują obraz rozczarowanego zawodu, który stracił wiarę w kluczowe autorytety, a organy takie jak NHS mają wiele do zrobienia.