15 czerwca 2024

Studenci z Poznania najlepsi w szyciu chirurgicznym

W V Akademickich Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Fot. pixabay.com

W mistrzostwach z szycia chirurgicznego, które odbyły się na Uniwersytecie Zielonogórskim (24-25 maja 2024 r.), wzięło udział osiemnaście czteroosobowych zespołów reprezentujących uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju.

W pierwszej części mistrzostw przeprowadzono wykłady, które stanowiły wstęp teoretyczny do zawodów. „Było to niezbędne przygotowanie merytoryczne studentów do następującej po niej części praktycznej, podczas której sprawdzane były zdobytych wcześniej umiejętności oraz zastosowanie ich w praktyce” – powiedziała Katarzyna Doszczak z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

V Akademickie Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny otworzyła dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, prorektor ds. studenckich.

„Przyjechaliście Państwo do nas na Uniwersytet Zielonogórski z całej Polski. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Już po raz piąty jesteśmy gospodarzami tego wydarzenia. Rywalizacja dla młodych ludzi jest bardzo ważna. Tutaj uczycie się zdrowej rywalizacji, sprawdzacie się w działaniu, a w waszym przyszłym zawodzie jest to niezbędne” – powiedziała prof. Literska.

Podczas części praktycznej zawodów studenci zmierzyli się z takimi zadaniami jak szycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Było też otwarte złamanie kości. „Poziom był wysoki. W tym roku dużo było zadań specjalnych, które nas zaskoczyły. Wyzwaniem dla mnie okazało się mikro jelito” – powiedział Martyna Rożek, studentka medycyny z Zielonej Góry.

Studenci szyli m.in. wieprzowe nóżki oraz jelita. „Zawody okazały się bardzo kreatywne. W zadaniach było również dużo zaskakujących pułapek” – powiedział Rafał Rajski student z Opola.

Pierwsze miejsce w mistrzostwach zdobyła drużyna z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Iwona Anderko, Zuzanna Nogaj, Natalia Sak, Mateusz Szot) i oprócz tytułu otrzymała statuetkę Bachusika. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Patrycja Rusin, Filip Robakowski, Michał Bardan, Dawid Woszczyk). Natomiast trzecie miejsce zajęli reprezentanci Uniwersytetu Opolskiego (Rafał Rajski, Antoni Morrison, Aleksander Mateja, Maria Werner).

Źródło: naukawpolsce.pl