18 maja 2024

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021-2023

World Dental Federation (FDI) poinformowało, że hasło kampanii, która prowadzona będzie przez kolejne trzy lata w ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, brzmi „Be proud of Your mouth”.

Foto: worldoralhealthday.org

Organizatorzy chcą skupić się na znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowia człowieka.

W 2021 r. FDI chce prowadzić obchody ŚDZJU tak, aby każde wydarzenie odbywało się zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego.

– Najważniejsze jest, aby obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przebiegały bezpiecznie – mówi prezes FDI dr Gerhard K. Seeberger. – Zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony www.worldoralhealthday.org  i skorzystania z materiałów, które są tam dostępne – dodaje.

Każdy może wnieść swój wkład w akcję popularyzowania przesłania FDI i okazać poparcie dla kampanii, udostępniając swoje zdjęcia na Mouth Proud Wall.

Wystarczy skorzystać z internetowego narzędzia #MouthProud, dzięki któremu umieszcza się ozdobną ramkę wokół ust na swoim zdjęciu (jako symbol uznania, że jama ustna jest ważna), po czym tak przygotowaną fotografię zamieszcza się na stronie www.worldoralhealthday.org (na MPW), deklarując tym samym osobiste zobowiązanie o nadaniu priorytetu zdrowiu jamy ustnej.

ŚDZJ ustnej obchodzony jest każdego roku 20 marca. Jego cel to wyposażenie ludzi w narzędzia i wiedzę do zapobiegania i kontrolowania chorób jamy ustnej, na które cierpi prawie 3,5 mld ludzi na całym świecie.