2 marca 2024

Toksyczne kosmetyki? Przeczytaj zanim pójdziesz na plażę

Wiele osób, korzystając z uroków słonecznej pogody, chroni swoją skórę kosmetykami z filtrami UV. Czy to zawsze bezpieczne?

Foto: pixabay.com

Kilka tygodni temu w „JAMA” opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego, oceniającego stężenie we krwi czterech aktywnych składników kremów z filtrem, po ich zewnętrznym zastosowaniu z maksymalną zalecaną częstością.

W badaniu uczestniczyło 24 zdrowych ochotników.

Przydzielono ich do czterech grup z dostępnymi komercyjnie formami kosmetyków zawierającymi filtr UV (krem, dwa rodzaje sprayu, balsam). Cztery razy dziennie, przez cztery kolejne dni, badane osoby aplikowały na 75 proc. powierzchni ciała 2 mg kosmetyku na powierzchni 1 cm3 skóry.

Krew do badania stężenia aktywnych  substancji kosmetyków pobierano 30 razy w ciągu tygodnia.

23 osoby zakończyły całość badania klinicznego. W pierwszym dniu badania u wszystkich uczestników stężenie aktywnych substancji przekroczyło 0,5 ng/ml (jest to próg wyznaczony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, powyżej którego kosmetyk powinien zostać poddany dodatkowym badaniom). Oprócz jednego przypadku wysypki, nie stwierdzono działań niepożądanych. W związku z udowodnieniem istotnego wchłaniania do krwiobiegu aktywnych substancji z kremów z filtrami UV, konieczne są dalsze badania oceniające ich potencjalną toksyczność.