21 maja 2024

USA: 100 tys. operacji bariatrycznych rocznie

Operacje bariatryczne, których celem jest chirurgiczne leczenie otyłości i chorób metabolicznych, były tematem warsztatów dla lekarzy, jakie odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Gościem szkolenia był prof. Tomasz Rogula ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tego typu zabiegi są często wykonywane.

OB 10-001 OB 14-001

OB 15-001 OB 13-001

W trakcie warsztatów, wykonano cztery operacje bariatryczne, które obserwowali chirurdzy z regionu świętokrzyskiego. Były to: resekcje rękawowe żołądka oraz tak zwane przęsłowanie żołądka, którego efektem jest to, że pokarm omija część układu pokarmowego.

Prof. Tomasz Rogula przekonuje, że operacje bariatryczne są obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości, a także związanych z nią schorzeń takich jak cukrzyca typu drugiego. Jak podkreśla profesor, dzięki chirurgicznej interwencji, chorzy pozbywają się nadwagi, a jednocześnie w ich organizmach następuje normalizacja parametrów metabolicznych, takich jak poziom cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi.

– W Polsce, przeprowadza się rocznie do dwóch tysięcy takich zabiegów, choć kwalifikuje się do nich około 300 tysięcy pacjentów, czyli 2 procent chorych, z tak zwaną otyłością olbrzymią – informuje prof. Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Otyłość monstrualna występuje u osób z BMI powyżej 40.

W klinice kierowanej przez prof. Stanisława Głuszka każdego miesiąca operacjom bariatrycznym poddawanych jest kilku pacjentów. Efekty są spektakularne – chorzy chudną od 30 do 70 kilogramów. Po operacji pacjent musi wykazać się ogromną determinacją, zachować dyscyplinę, stosować się do zasad dietetycznych. Dla porównania: w Stanach Zjednoczonych, ze względu na dużą liczbę osób otyłych, rocznie wykonuje się około 100 tysięcy operacji bariatrycznych.

Pochodzący z województwa świętokrzyskiego Tomasz Rogula to lekarz na stałe pracujący w USA w Case Western Reserve University. Jest związany nie tylko z chirurgią w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale i z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie pełni funkcję profesora wizytującego.