23 listopada 2024

Ustawa wyznaczy nową rolę farmaceuty?

Wykorzystanie kompetencji farmaceutów w celu odciążenia polskiego systemu opieki zdrowotnej to konieczność – taki wniosek płynie z raportu IQVIA. W projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty znalazły się m.in. uprawnienia do przepisywania podstawowych badań.

Foto: pixabay.com

Obszerny raport firmy konsultingowej IQVIA omawia proponowane w Polsce rozwiązania systemowe i porównuje je do analogicznych koncepcji stosowanych w innych krajach.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty znajduje się obecnie w Sejmie, gdzie w ostatnim tygodniu maja utworzono specjalną podkomisję, która ma się zająć jego dalszym procedowaniem. W Polsce jest 26,5 tys. farmaceutów i 12,5 tys. aptek.

– Kiedy zaczynaliśmy pracę nad raportem, nikt nie był w stanie przewidzieć, w jaki sposób będzie się on odnosił do aktualnych wyzwań. W dobie epidemii koronawirusa farmaceuci byli systemowym wsparciem w opiece nad pacjentem. To pokazuje jak bardzo niewykorzystany jest ten potencjał – twierdzi Michał Pilkiewicz, ekspert IQVIA.

Z zebranych danych wynika, że w czasie epidemii apteki odwiedziło 72 proc. Polaków, a wśród osób powyżej 55. roku życia było to aż 82 proc. – Szczególnie w marcu odnotowaliśmy duże kolejki. Staraliśmy się wszystkich uspokoić, chociaż mieliśmy przed oczami obrazki z Włoch. Dużo osób trafiało do nas, bo kontakt z przychodniami był utrudniony. Udało nam się zaopiekować tymi pacjentami, uspokoić ich – mówi Izabela Baj, kierownik apteki.

W projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, farmaceuci zyskują uprawnienia i możliwości diagnostyki znajdujące się do tej pory w gestii lekarzy, w tym m.in. kontrolę nadciśnienia, astmy i poziomu cukru we krwi, a także ocenę i harmonizację stosowanych przez pacjenta leków, powtórne wydawanie leków (odnawianie recept), podejmowanie inicjatyw prozdrowotnych, pomoc w stosowaniu się do terapii.

– E-recepta dała narzędzie umożliwiające korektę postaw zdrowotnych, ale również wsparcie terapii, bo dzisiaj tylko farmaceuta ma pełen obraz leków, które przyjmuje pacjent. Może zwrócić uwagę np. na interakcje między nimi – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Podobnie sądzi prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Dzięki e-recepcie możemy bardzo ściśle monitorować, czy pacjent odnawia receptę czy wykupuje leki. Do tego potrzebny jest farmaceuta – zaznacza. Jak podkreśla prof. Fal, 76 proc. pacjentów wykupuje przepisane leki, zaś tylko 43 proc. powtórną receptę. – Jeśli farmaceuta będzie to mógł monitorować i przypominać pacjentowi, że z jego danych wynika, że należy przyjść po kolejne opakowanie, to będzie rewelacja – dodaje.

W Wielkiej Brytanii w zakres opieki farmaceutycznej wchodzi pomoc w walce z uzależnieniami, na przykład od tytoniu, alkoholu czy cukru. Podczas konsultacji farmaceuta analizuje postępy pacjenta w tym zakresie i doradza kolejne kroki. W Holandii w aptece można uzyskać poradę w kwestii szczepień, które powinny być wykonane przed egzotyczną podróżą oraz zachowania ostrożności w przypadku zetknięcia się z lokalnymi chorobami, a także transportu i przechowywania leków. W Norwegii w aptece można się nawet zaszczepić przeciw grypie.

Źródło: CP PAP