14 kwietnia 2024

W jaki sposób ćwiczyć po amputacji piersi?

Amazonki, czyli kobiety po amputacji piersi, muszą wykonywać specjalne ćwiczenia do końca życia, aby utrzymać dobrą formę fizyczną, jak i zachować odzyskane zdrowie.

Foto: Jacek Turczyk, PAP

– Wspólne zajęcia Amazonek na sali gimnastycznej i na pływalni to jest także forma terapii, bo niektóre z nas czują skrępowanie z powodu okaleczenia ciała – mówi Adela Kowalska, szefowa Amazonek w Iławie.

– Gdy ćwiczymy w swoim gronie, nie wstydzimy się przebierać na pływalni czy w sali. Szatnię mamy dla siebie na wyłączność. Nikt nas nie podgląda. Dla niektórych kobiet przełamanie skrępowania po mastektomii stanowi duży problem, przynajmniej na początku wychodzenia z choroby – podkreśla Kowalska.

Szefowej stowarzyszenia iławskich Amazonek, które właśnie obchodzi swoje 20-lecie, zależy na tym, aby dołączały do tej społeczności również młode kobiety. – Młode panie umieją korzystać z portali społecznościowych, mają nowe pomysły. Wszystkie byśmy na tym skorzystały – dodaje Adela Kowalska.

Według niej, dobrze jest się też spotkać w gronie osób, które znają swoje problemy i mogłyby sobie wzajemnie pomóc. – Rehabilitacja – zarówno pod opieką specjalisty, jak i samodzielna według otrzymanych od niego wskazówek, jest koniecznością – tłumaczy Adela Kowalska. Podkreśla, że w tym przypadku chodzi o obrzęki spowodowane gromadzeniem się chłonki, które występują po wycięciu węzłów chłonnych.

Chłonka to płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Pełni istotną rolę w obronie organizmu przed zakażeniami. Nie można dopuścić do obrzęków, sposobem na ich uniknięcie jest rehabilitacja – właśnie na sali gimnastycznej, jak i na pływalni.

– Po operacji nie mogę dźwigać, nosić zakupów, czasem także wykonywać zwykłych prac domowych. Gdy poprasuję dłużej, mam opuchniętą rękę  – mówi szefowa Amazonek. Ćwiczenia dla pacjentek po mastektomii są także pomocne w tym, by odciążyć kręgosłup. Jednostronne odjęcie piersi może powodować skrzywienie i ból pleców – opowiada o tym wiele  Amazonek.

Chodzi o te kobiety, u których nie wykonano rekonstrukcji piersi. – Ćwiczymy raz w tygodniu przez godzinę na sali i na basenie. To są niezbędne ćwiczenia, aby utrzymać sprawność. Oprócz rehabilitacji odgrywają ważną rolę dla utrzymania dobrego samopoczucia. Wiemy, że jesteśmy razem i wpieramy się wzajemnie – mówi Kowalska.

Oczywiście, Amazonki nie ograniczają się tylko do ćwiczeń w grupie, muszą ćwiczyć także w domu. Niektóre kobiety spacerują też często z kijkami nordic walking.

Agnieszka Libudzka

Źródło: www.zdrowie.pap.pl