17 lipca 2024

Z mięśnia najszerszego grzbietu na podudzie i stopę (foto)

Wprawdzie od tego wydarzenia minęło kilka tygodni, ale z uwagi na jego wyjątkowość warto o nim poinformować. Rzecz miała miejsce w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Foto: GUMed

Na początku lipca odbyła się operacja pokrycia pourazowego ubytku tkanek na podudziu i stopie u 8-letniego dziecka przeszczepem mikrochirurgicznym z mięśnia najszerszego grzbietu.

Operacja była planowana i przeprowadzona wspólnie z lekarzami Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w zespole, którym wspólnie kierowali: dr Filip Dąbrowski oraz dr Dariusz Wyrzykowski.

Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, przeanalizowaniu wszystkich możliwych opcji terapeutycznych i po zapoznaniu się ze światowym piśmiennictwem, wykonano przeniesienie wolnego płata z użyciem mięśnia najszerszego grzbietu, z wykorzystaniem połączeń mikrochirurgicznych naczyń i nerwów.

Operację wykonywały równolegle dwa zespoły operacyjne, którym towarzyszył zespół anestezjologiczny oraz pielęgniarki operacyjne. Po kilkunastu dobach obserwacji można stwierdzić, iż pacjent jest w stanie dobrym, a wykonany przeszczep uległ wgojeniu. Chorego czekają jeszcze kolejne zabiegi rekonstrukcyjne.