Zmiany w dawkowaniu recept rocznych
Od 1 sierpnia 2024 r., aby wystawić receptę roczną, trzeba wprowadzić do sytemu gabinetowego informacje o dawkowaniu leku i okresie stosowania – przypomina Ministerstwo Zdrowia.
Recepta roczna jest oparta na dawkowaniu, a jeśli lekarz chce ją wystawić, musi wprowadzić do systemu informacje o:
- okresie stosowania leku,
- ilości i jednostce dawki (leku),
- częstotliwości podania,
- liczbie opakowań,
- opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.
Dawkowanie może być wprowadzone w różny sposób – w zależności od postaci leku.
Szczegóły zmian oraz dopuszczalne schematy dawkowania znajdują się w komunikacie ministra zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-v-ministra-zdrowia-dot-schematow-dawkowania-w-receptach-rocznych.
Resort zdrowia przypomina, że dotychczasowe wytyczne w zakresie przyjmowania leków były podawane łącznie i w sposób opisowy. System nie mógł na tej podstawie wyliczyć ilości leku, niezbędnej do kontynuacji leczenia lub wydania.
Nadal można wystawiać recepty do 120 dni ze wskazaniem liczby opakowań leku. Jeżeli kuracja jest dłuższa – można wystawić kilka recept z odroczoną datą realizacji – tak jak dotychczas. Wprowadzona zmiana nie dotyka w żaden sposób pacjentów i nie ogranicza ich dostępu do leków.
Ważna uwaga dla lekarzy: jeżeli pojawią się problemy techniczne z wystawieniem recepty należy je zgłaszać do Centrum e-Zdrowia: https://p1pomoc.cez.gov.pl.