27 kwietnia 2024

Wiceszefowie MZ i GIS na posiedzeniu NRL (foto)

Godzinę trwało dzisiejsze spotkanie wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza z Naczelną Radą Lekarską. Poświęcono je nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. – Są coraz większe problemy z obsadą karetek – przyznał wiceszef resortu.

marek-tombarkiewicz-wiceminister-zdrowia grzegorz-hudzik-gis

naczelna-rada-lekarska naczelna-rada-lekarska

Foto: Marta Jakubiak

Członkowie NRL wyrazili szereg wątpliwości związanych z planowaną zmianą przepisów w zakresie ratownictwa medycznego. Obawy wzbudza m.in. fakt, że karetki mogą zostać pozbawione obecności lekarzy, a znaczne rozszerzenie pojęcia lekarza systemu może obniżyć prestiż medycyny ratunkowej. W sprawie nowelizacji ustawy Rada podjęła specjalne stanowisko.

marek-jodlowski marek-tombarkiewicz

maciej-hamankiewicz magda-wisniewska-klaudiusz-komor

„Proponowane zmiany organizacyjne, dotyczące przede wszystkim likwidacji specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, stwarzają realne zagrożenie dla pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, mogące skutkować utratą życia lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu w związku z brakiem dostępu do specjalistycznej pomocy lekarskiej, która jest niezwykle istotna w pierwszych chwilach od zdarzenia. Zlikwidowanie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, bez żadnych możliwości dotarcia lekarza systemu do miejsca zdarzenia, spowoduje także zwiększenie obciążenia pracą lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych i może zablokować te oddziały oraz izby przyjęć. Ponadto ani w przepisach przejściowych ani w uzasadnieniu projektu nie wskazano co stanie się z lekarzami obecnie zatrudnionymi w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego” – czytamy w podjętym w dzisiejsze południe stanowisku NRL.

anna-lella naczelna-rada-lekarska-nrl

nrl ryszard-golanski

Z samorządem lekarskim spotkał się również zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik przypominając, że lekarze swoim autorytetem powinni aktywnie wspierać ideę szczepień. – Koncentrujemy się na medycynie naprawczej zapominając o profilaktyce. Szczepienia są skutecznym sposobem na zapobieganie chorobom – powiedział Grzegorz Hudzik. Rada zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie i propagowanie działań proszczepiennych, a w szczególności o poddawanie siebie i swoich bliskich szczepieniom ochronnym.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.