24 maja 2024

Przyjął 217 dawek szczepionki. Kary nie będzie

Sześćdziesięciodwulatek z Magdeburga (Niemcy) w ciągu niespełna 2,5 roku przyjął 217 dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19. W sprawie wszczęto śledztwo w sprawie oszustwa, ale pacjent rekordzista uniknie kary.  

Fot. pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze byli ciekawi, jak wpłynęło to na jego układ immunologiczny, i poprosili o zgodę na szereg badań. Od mężczyzny pobrano krew i ślinę.

Zbadano także zamrożone próbki krwi pobierane od niego przy okazji każdego kolejnego szczepienia. Zdaniem naukowców u mężczyzny nie wystąpiły żadne skutki uboczne związane z przyjęciem tak dużej liczby szczepionek. Nic nie wskazuje także na to, że przechorował COVID-19.

I choć nie dostrzegli zmian w funkcjonowaniu układu odpornościowego Niemca, odradzają naśladowanie pacjenta. Argumentują, że może on być odosobnionym przypadkiem. Wszystkim pozostałym zalecają stosowanie się do obowiązującego schematu szczepień w trzech dawkach w połączeniu z dodatkowymi szczepieniami uzupełniającymi dla pacjentów z grup ryzyka.