27 grudnia 2024

25 lat Kodeksu Etyki Lekarskiej w NIL

Ćwierć wieku temu, 14 grudnia 1991 roku, uchwalono Kodeks Etyki Lekarskiej, obowiązujący każdego lekarza i lekarza dentystę w Polsce. Z okazji jubileuszu w Naczelnej Izbie Lekarskiej w dniach 9-10 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie Naczelnej Rady Lekarskiej z twórcami Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Foto: Katarzyna Strzałkowska

W zespole, który tworzył Kodeks Etyki Lekarskiej przed 1991 rokiem byli: Wanda Terlecka, Maria Łastowska, prof. Zbigniew Chłap i Stanisław Wencelis, którzy zaszczycili posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej swoją obecnością, oraz Jerzy Umiastowski, który nie mógł przybyć na posiedzenie NRL.

W sobotę z okazji 25-lecia Kodeksu Etyki Lekarskiej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł osobiście wręczył odznaczenia państwowe osobom związanym z odpowiedzialnością zawodową. Otrzymali je:

  • Złoty Krzyż Zasługi – lekarz Grzegorz Wrona,
  • Srebrne Krzyże Zasługi – lekarze: Mirosława Kozłowska, Wojciech Łącki, Urszula Mikołajczak-Mejer,
  • Brązowy Krzyż Zasługi – lekarz Stanisław Schneider,
  • Medal Złoty za Długoletnią Służbę – lekarz dentysta Marta Rodziewicz-Kabarowska,
  • Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” – lekarz Barbara Baranowicz.

– To wielka chwila i wzruszająca. Moje odznaczenie chciałem zadedykować tym, od których uczyłem się samorządności i zawodu lekarza – powiedział Wojciech Łącki.

– Nie jesteśmy wyłącznie osobami poszukującymi uchybień w działalności lekarzy, mamy swoją lepszą twarz – tymi słowami zapowiedział Grzegorz Wrona wystąpienia lekarzy mających wielkie pasje. Stomatolog Anna Tarkowska opowiedziała o swojej miłości do motocykli, dzielonej wraz z małżonkiem. Ta pasja zaczęła się w latach 70. ubiegłego wieku. Jest twarzą akcji społecznej „Motocykliści są wśród nas” ograniczonej przez Fundację Jednym Śladem.

Anna Serafinowska-Kiełczewska uprawiała wiele dyscyplin sportu w swoim życiu. Kończąc studia zapisała się na kurs żeglarski i złapała bakcyla. Ma patent sternika, a oprócz żeglarstwa bardzo lubi nurkować. Dzięki obu tym pasjom odwiedziła wiele miejsc w kraju i zagranicą. Przepłynęła już ponad 20 tysięcy mil morskich.

W latach 90. na długich dystansach zaczął biegać Wojciech Łącki. Zebranym zaprezentował liczne zdjęcia dokumentujące jego udział w licznych maratonach i półmaratonach. Drugą pasją dr. Łąckiego jest jazda na rowerze, oczywiście również długodystansowa, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Inspiracją do śpiewania dla Marty Rodziewicz-Kabarowskiej były m.in. publikacje w „Gazecie Lekarskiej” i sympozja etyczne. Pani doktor doprowadziła do utworzenia chóru lekarskiego w Opolu – Za każdym razem wielką radość sprawia nam nie tylko śpiewanie, ale i to, że ludzie często się spotykają i coś sobie dają – powiedziała.

Więcej na stronie NIL.

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.