Kursy szkoleniowe a pierwszeństwo członków izby lekarskiej

Apel Nr 11/17/VII Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia w sprawie zasad kwalifikacji do udziału w kursach objętych programem specjalizacji realizowanych przez okręgowe izby lekarskie.

Posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej 
Foto: Katarzyn Strzałkowska

Naczelna Rada Lekarska zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych działań legislacyjnych zmierzających do nowelizacji przepisów dotyczących przydziału miejsc na kursach szkoleniowych objętych programem specjalizacji, tak aby okręgowe izby lekarskie, które – ze środków finansowych pochodzących ze składek lekarzy członków danej okręgowej izby lekarskiej – organizują nieodpłatnie kursy objęte programem specjalizacji, miały prawo prowadzić rekrutację na te kursy z uwzględnieniem zasady pierwszeństwa członków danej izby lekarskiej.

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 19g ust. 4a) przewidują, że zgłoszenia do uczestnictwa w kursach szkoleniowych objętych programem danej specjalizacji są realizowane wyłącznie za pomocą SMK. Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich wskazał, że te przepisy mogą całkowicie pozbawić okręgowe izby lekarskie wpływu na to, kto zostanie zakwalifikowany do udziału w kursach organizowanych przez daną izbę.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej w pełni uzasadniony jest postulat, aby okręgowa rada lekarska, która zorganizowała i sfinansowała kurs objęty programem specjalizacji, miała prawo prowadzić rekrutację z uwzględnieniem pierwszeństwa członków danej izby lekarskiej. Rada zwraca uwagę, że pozbawienie okręgowych izb lekarskich realnego wpływu na rekrutację doprowadzi do ograniczenia dostępności do tych szkoleń po dniu 1 stycznia 2018 r.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *