100 zdjęć z protestu lekarzy rezydentów
W sobotnie popołudnie, 18 czerwca, młodzi lekarze przeszli spod gmachu Ministerstwa Zdrowia pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W trakcie specjalizacji chcą zarabiać równowartość dwóch średnich pensji krajowych, domagają się także poprawy warunków kształcenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii ponad 100 zdjęć z manifestacji.
Foto: Lidia Sulikowska
Sobotnia manifestacja była zwieńczeniem trwających od prawie roku działań na rzecz poprawy warunków pracy i specjalizacji młodych lekarzy. Merytoryczne kroki w postaci rozmów z posłami (akcja „Adoptuj posła”) czy wysyłania „recept na dobrą zmianę” do polityków nie przyniosły bowiem żadnych rezultatów (pisaliśmy o tym tutaj).
Najważniejsze postulaty manifestujących lekarzy:
- przestrzeganie prawa pracy w szpitalach i poradniach;
- zwiększenie przeznaczanych przez państwo środków na opiekę zdrowotną z obecnych 4,5 procent PKB (jeden z najniższych odsetków w Europie) na zapowiadane przez obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w kampanii wyborczej co najmniej 6 procent;
- zwiększenie profesjonalizmu szkoleń i uzyskanie rzeczywistego dostępu do procedur medycznych zgodnie z postulatami płacowymi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i samorządu lekarskiego z ówczesnym prezesem, a obecnym ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem na czele – zwiększenie pensji lekarzy rezydentów do dwóch średnich krajowych;
- wynagradzanie opiekunów specjalizacji, którzy za szkolenie przyszłych specjalistów nie są wynagradzani;
- zmniejszenie biurokracji, która sprawia, że więcej czasu musimy spędzać przy wypełnianiu dokumentacji niż przy pacjencie.
Jak podkreślają przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL, czynności ratowania życia oraz leczenia Polaków Ministerstwo Zdrowia wycenia na 14 złotych za godzinę. zdaniem młodych lekarzy ratowanie życia i zdrowia jest obarczone olbrzymim stresem i odpowiedzialnością, wymaga szerokiej i dogłębnej wiedzy oraz powinno być dobrze wynagradzane.
– Nasze postulaty nie ograniczają się tylko do kwestii finansowych, ale proponują szereg rozwiązań zmniejszających biurokrację i dających nam więcej czasu na kontakt z pacjentem – mówi Krzysztof Ostaszewski, lekarz rezydent, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Państwo traci, produkując specjalistów nieefektywnie – wyjaśniał Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów w materiale niedawno opublikowanym w naszym portalu (w całości do przeczytania tutaj).
– Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy informuje, że – zgodnie z obliczeniami organizatorów – w manifestacji młodych lekarzy w dniu 18 czerwca wzięła udział blisko połowa wszystkich lekarzy rezydentów w Polsce. Nigdy jeszcze tak wielki odsetek określonej grupy zawodowej nie wyszedł na ulice demonstrować swoje niezadowolenie z warunków pracy i płacy – podkreśla Damian Patecki, przewodniczący zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL.
Jutro po południu odbędzie się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów z prezydentem Andrzejem Dudą. – Spotkanie to zostało zorganizowane na prośbę Porozumienia Rezydentów. Wyrażamy wdzięczność panu prezydentowi, że zechciał zainteresować się problemami młodych lekarzy i wyraził wolę podjęcia dialogu na ten temat – dodaje Damian Patecki.
Organizacja traktuje spotkanie z prezydentem Dudą jako kontynuację swoich wcześniejszych działań, które polegają na docieraniu do najważniejszych osób w Polsce w celu przedstawienia problemów młodych lekarzy i propozycji ich rozwiązania. Młodzi lekarze chcą porozmawiać także z premier Beatą Szydło. – Wyrażamy nadzieję, że również pani premier zgodzi się w najbliższym czasie spotkać z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. To od niej bowiem, jako szefowej rządu, najbardziej zależy realizacja postulatów lekarzy rezydentów – dodaje Patecki.
Przypomnijmy, że lekarz rezydent to lekarz z pełnym prawem wykonywania zawodu, po 6 latach studiów, roku stażu i zdaniu egzaminu państwowego, w trakcie specjalizacji. Lekarz rezydent bada, diagnozuje i leczy swoich pacjentów ponosząc za nich pełną odpowiedzialność. Średni wiek zakończenia specjalizacji to 37 lat.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Więcej galerii zdjęć do obejrzenia tutaj.
Zobacz sondę uliczną przeprowadzoną przez młodych lekarzy: