27 maja 2024

55 palet rękawiczek. Dostawa sprzętu dla pomocy społecznej

„Razem przeciwko COVID-19” to nazwa projektu, który w trybie nadzwyczajnym został wybrany do dofinansowania przez władze województwa.

Foto: UMWL

Do siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża, zlokalizowanej przy ul. Bursaki 17 w Lublinie, w czwartek dotarła dostawa najpotrzebniejszych środków ochrony osobistej.

To m.in. 34 459 opakowań po 100 sztuk (tj. łącznie 55 palet) rękawiczek jednorazowych o łącznej wartości ponad 1,8 mln zł, 452 sztuk termometrów, 51 sztuk ciśnieniomierzy i 923 sztuki ozonatorów o łącznej wartości prawie 108 tys. zł.

– Pamiętamy o najsłabszych, dlatego cieszę się, że kolejna partia środków trafi do osób, które tego wsparcia bardzo potrzebują – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Celem projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 w 213 ośrodkach pomocy społecznej, 20 powiatowych centrach pomocy rodzinie, 11 instytucjach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz 10 schroniskach dla osób bezdomnych.

Projekt obejmie łącznie ponad 3,6 tys. pracowników wszystkich wymienionych instytucji oraz pacjentów, pensjonariuszy i bezdomnych korzystających z usług jednostek pomocy społecznej.

– Do tej pory nasze działania kierowaliśmy do domów pomocy społecznej, zatem ośrodki pomocy, powiatowe centra pomocy rodzinie, hospicja i schroniska były tymi podmiotami, które wcześniej wsparcia nie otrzymały. Z naszej diagnozy wynikało, że te jednostki czekają na pomoc w codziennym funkcjonowaniu w „covidowej” rzeczywistości – dodaje dyrektor ROPS Małgorzata Romanko.