Szpital Bielański: zdjęcia nowego pododdziału

Szpital Bielański wzbogacił się o nowy Pododdział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, dwukrotnie większy od zbudowanego w 2009 roku. Od jego powstania Oddział Neonatologiczny z każdym rokiem zwiększał liczbę leczonych wcześniaków i noworodków ze schorzeniami wrodzonymi, w tym skrajnie niedojrzałych. Rocznie hospitalizowanych jest blisko 200 takich pacjentów.

 

Foto: R. Motyl

W 2014 roku, ze względu na konieczność zwiększenia miejsc dla hospitalizacji noworodków, podjęto decyzję o adaptacji powierzchni po byłej aptece (ok. 245 m2) dla potrzeb Pododdziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Realizacja tej inwestycji wpłynęła na poprawę warunków leczenia noworodków m.in. poprzez umożliwienie udziału matek w procesie leczenia i rekonwalescencji. Dla wcześniaków karmienie piersią jest jednym z kluczowych sposobów leczenia, ograniczającym ciężkie powikłania.

Łącznie w latach 2007-2014 dla Szpitala Bielańskiego m.st. Warszawa przekazało dotacje inwestycyjne w kwocie 60,8 mln zł, w tym na: zadania budowlane – 44,3 mln zł, a na zakupy inwestycyjne – 16,5 mln zł.

Na zmodernizowanej powierzchni zostały zlokalizowane:

  • cztery stanowiska opieki ciągłej,
  • dwa stanowiska dla noworodków wymagających izolacji ze względów epidemiologicznych,
  • dwa stanowiska dla noworodków wymagających powtórnej hospitalizacji z możliwością noclegu matki,
  • strefy tzw. hotelowej dla matek.

Nowa cześć pododdziału została kompleksowo wyposażona w aparaturę medyczną, w tym: inkubatory, pompy infuzyjne, respiratory, aparat EEG oraz meble niezbędne do opieki nad najmłodszymi pacjentami i komfortowego pobytu opiekujących się nimi matek. Koszt inwestycji wynosi 1,8 mln zł.

Pozostałe modernizacje

W 2014 roku równolegle z adaptacją pomieszczeń dla potrzeb Pododdziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka prowadzono nadbudowę w Pawilonie G i F szpitala w celu powiększenia liczby łóżek internistycznych (18 nowych łóżek internistycznych i nefrologicznych) oraz pozyskania nowej lokalizacji dla Oddziału Chirurgii Naczyniowej, modernizowany jest również Oddział Gastroenterologii. Zadanie zostanie zakończone w I kwartale 2015 roku.

W latach 2007-2012 zmodernizowano i wyposażono m.in.: Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddział Neurologiczny, Oddział Otolaryngologii, Oddział Pediatryczny, Oddział Chirurgii Dzieci, Oddział Chirurgii Ogólnej.

Poza modernizacją części łóżkowej szpitala realizowano zadania mające na celu poprawę warunków pracy personelu, zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, poprawę warunków komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych, pacjentów i osób odwiedzających szpital, w tym m.in.: zmodernizowano aptekę szpitalną, pomieszczenia Zespołu Angiokardiografii, kuchnię centralną, wejście i hol główny, Przychodnię Przyszpitalną z Poradnią „K”, sieć energetyczną oraz system sygnalizacji pożaru.

Zakupy inwestycyjne

W ramach dotacji na zakupy inwestycyjne wymieniono wyeksploatowany i zużyty sprzęt na nowy oraz doposażono oddziały szpitalne w nowoczesną aparaturę medyczną (diagnostyczną i zabiegową). Zakupy wpłynęły na podwyższenie standardu oraz zwiększenie zakresu oferowanych świadczeń medycznych, poprawiły organizację i warunki pracy personelu oraz znacząco przyczyniły się do skrócenia czasu oczekiwania na badania.

Zakupiono m.in.: aparat angiograficzny, system do endourologii, aparat RTG – ramię C, aparaty do znieczulenia ogólnego, aparaty USG z głowicami, stoły operacyjne, stanowiska do intensywnej terapii noworodka, system laparoskopowy, aparat echokardiograficzny, zestaw operacyjnego do wykonywania operacji w małoinwazyjnej w technice mikrochirurgicznej, laparoskop wraz z instrumentarium, diatermię laparoskopowa wraz z wyposażeniem, system monitorowania pacjentów.

 

 

 

 

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.