29 marca 2024

Pacjenci i lekarze o pakiecie onkologicznym

Relacja na żywo z dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się pod hasłem „Pakiet onkologiczny – doświadczenia pacjentów i lekarzy” w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (przewiń w dół, aby zobaczyć pełen zapis wideo oraz pobrać prezentacje uczestników konferencji).

Foto: Marta Jakubiak

12.20 – To szklane akwarium pod naporem za niedługo pęknie – tak mówi o pakiecie onkologicznym szef Fundacji 1 czerwca. Wypowiedź Piotra Piotrowskiego kończy konferencję. Dziękujemy za uwagę!;-)

12.17 Czas na pytania dziennikarzy. Pierwsze, dotyczące Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, skierowano do prof. Lucyny Kępki.

12.14 W opinii Macieja Hamankiewicza pakiet onkologiczny nie objął wielu nowotworów i wielu badań, które pomagają zdiagnozować liczne choroby. Zwrócił uwagę również na wadliwą konstrukcję konsyliów i problemy z ich codziennym funkcjonowaniem, zbyt późne i powierzchowne przeprowadzanie szkoleń dla lekarzy, a także na brak kompetentnych osób w NFZ udzielających informacji o pakiecie onkologicznym. – Eksperyment jest nieudany, trzeba go zresetować – apeluje prezes NRL.

12.10 – Mamy do czynienia ze szczególnym eksperymentem medyczno-prawnym na społeczeństwie. Wydłużyły się kolejki w POZ i AOS – w taki sposób pakiet onkologiczny określa dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Zarówno pacjenci, jak i lekarze mają bardzo przykre doświadczenia po pierwszych tygodniach działania pakietu. Niestety, mamy też uzasadnione podejrzenia, że sprawozdawczość na podstawie gromadzonych danych przez ministra zdrowia może być bardzo zaburzona w wyniku źle działających systemów informatycznych, które na przykład błędnie zbierają dane o rejestracji Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego – dodał.

12.05 Prof. Romuald Krajewski: – Medycyna jest tak bogata jak życie, na przykład pacjenci mają różne choroby. W razie wątpliwości płatnik  za wykonane świadczenia po prostu nie zapłaci. Pakiet nie obejmuje raków skóry, poza czerniakiem, i nowotworów złośliwych tkanek miękkich u dorosłych.

11.54 – Na dużych świadczeniodawców wywierany jest nacisk, by pakiet onkologiczny był sukcesem. Tymczasem system jest nieelastyczny. Pakiet zmienia sprawozdawczość i tylko sprawozdawczość. Jest wiele powodów, dla których konsylia będą biurokratyczną fikcją – mówi prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. w jego ocenie Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego jest niepotrzebna ani pacjentom, ani lekarzom.

11.50 Prof. Lucyna Kępka: – Konsylia są potrzebne, ale teraz są zorganizowane tak, że zwiększają nakład naszej pracy. Najgorszą rzeczą jest odebranie pacjentowi prawa do wyboru lekarza. On niby może to zrobić, ale będąc poza Kartą Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, leczenie stanowi już jego problem.

11.43 – W moim ośrodku w zeszłym roku pacjenci nie czekali na radioterapię. Wszyscy mieli koordynatora, którym był lekarz prowadzący. Pakiet onkologiczny to największy bubel, jaki przydarzył się w mojej karierze zawodowej. Pakiet karze ośrodki i lekarzy, którzy dobrze leczyli – prof. Lucyna Kępka, onkolog i radioterapeuta ze SP ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Zaznaczyła, że nie jest menedżerem, a mówi tylko o swoich odczuciach.

11.31 – Dostęp do lekarza rodzinnego wydłuża się nawet w Warszawie. To system ostrzegawczy dla systemu. Limitowanie świadczeń prowadzi do patologii, o czym się mało mówi, ale to istnieje – mówi Jacek Siwiec, członek zarządu Fundacji Watch Health Care. W Radzie Naukowej tej organizacji zasiada socjolog prof. Andrzej Rychard, z którym długi wywiad ukazał się w ostatnim numerze „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej).

11.26 Ewa Borek podkreśla, że w naszym kraju potrzebne jest wdrożenie propacjenckich rozwiązań. Przykładowo: w Norwegii występują centra pobytu, gdzie wsparcie uzyskują nie tylko pacjenci onkologiczni, ale również ich rodziny. W Wielkiej Brytanii przekazywane są dokładne informacje o jakości i skuteczności leczenia onkologicznego na poziomie ośrodków, udostępniane przez publiczne rejestry nowotworów i płatnika. Warto też utworzyć infolinie konsultacyjne dla lekarzy rodzinnych. Bardzo ważna jest upublicznianie jak największej ilości informacji. – Transparencja jest mechanizmem uzdrawiającym systemy zdrowotne – podkreśliła przedstawicielka Fundacji My Pacjenci.

11.18 W konsultacji pakietu onkologicznego brała udział m.in. Fundacja My Pacjenci. – Sugerowaliśmy przyjęcie zasady, że płatnik płaci za nadwykonania. Niestety to, co mówiliśmy, zostało zignorowane – uważa szefowa fundacji Ewa Borek.

11.15 – Nie ulega wątpliwości, że osoby z chorobami nowotworowymi powinni być leczenie szybko. To samo dotyczy zawałów mięśnia sercowego czy udarów. Wychodząc z tych przesłanek mniej więcej rok temu premier Donald Tusk zażądał naprawy systemu od ministra Bartosza Arłukowicza. Jako że nie ma środków w systemie dokonano zabieg socjotechniczny i zamiast zmniejszać kolejek w systemie, zamiast reperować cały system, dzieli się chorych. Nie może być dla pacjentów szczęściem to, że ma raka, bo on ma szybką diagnostykę, a inni nie – przypomina Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum non nocere.

11.08 – W naszym kraju trudno dostać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może się okazać, że powstaną kolejki do kolejek w szpitalu między innymi dlatego, bo mamy za mało onkologów. Pacjenci są zagubieni w systemie, tak to wygląda z perspektywy pacjenta. Koordynator powinien wiedzieć, jak pacjentowi należy pomóc – wylicza szef Fundacji 1 czerwca.

11.03 – Pacjent onkologiczny dalej jest piłeczką pingpongową w systemie. W pakiecie limitować nawet brak limitów – mówi Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 czerwca, który jako pierwszy zabiera głos w imieniu pacjentów. Jej celem jest niesienie wszelkiej pomocy ludziom dotkniętym utratą zdrowia, w szczególności chorym i niepełnosprawnym  dzieciom, osobom chorym, ich rodzinom oraz osobom zagrożonym utratą zdrowia.

11.00 Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska wita około 25 dziennikarzy przybyłych na konferencję do siedziby NIL.

Prezentacje uczestników konferencji (do pobrania):