CSIOZ: tego lata Platforma P1 ruszy z kopyta

Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, przedstawił harmonogram wprowadzenia poszczególnych podsystemów w ramach tzw. Platformy P1, która jest jednym z kluczowych elementów informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Foto: Lidia Sulikowska

– CSIOZ przewiduje cztery główne wydania systemu. Pierwsze zaplanowane jest na koniec lipca tego roku, po którym chcemy uruchomić całą Platformę Publikacyjną Ministra Zdrowia, zasilić danymi wszystkie rejestry, systemy, oraz udostępnić wszystkie wyszukiwarki, jakie ta Platforma będzie udostępniać. Będzie można znaleźć bez problemu konkretną placówkę, konkretny profil, konkretnego pracownika medycznego – wyjaśniał Marcin Kędzierski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która odbyła się 23 kwietnia.

Kluczowe zmiany na jesieni

Drugie wydanie ma nastąpić na przełomie sierpnia i września. Wówczas rozpocznie się zasilanie danymi Systemu Informacji Medycznej. Pierwsze podmioty lecznicze zostaną podłączone i zaczną przekazywanie danych o usługach medycznych do Platformy P1. Na przełomie września i października ma działać możliwość wystawiania i realizacji recept elektronicznych, a pod koniec listopada – m.in. e-skierowania czy e-zlecenia.

Koniec z papierologią

Docelowo recepty w wersji papierowej nie będą funkcjonowały. Wystawianie e-recepty będzie wiązało się z jej elektronicznym podpisywaniem, pacjent smsem otrzyma specjalny kod, który w połączeniu z dokumentem tożsamości z numerem PESEL umożliwi realizację recepty w aptece. Pacjent, który nie ma telefonu, będzie mógł otrzymać wydrukowany kod. Podobnie będzie działało e-skierowanie i e-zlecenie. Kolejnym etapem będzie uruchomienie Internetowego Konta Pacjenta, którego posiadanie nie będzie obowiązkowe.

Uda się?

– W mojej opinii prezentowana formuła informatyzacji będzie rewolucją i trzęsieniem ziemi w porównaniu do wprowadzania Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Powinniśmy wcześniej przygotować kampanię informacyjną dla pacjentów – uważa Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze zyskają

Ocenia, że planowana informatyzacja to konieczność, wynikająca z przynależności do Unii Europejskiej, ale też rewolucja, która pozwoli uporządkować bałagan panujący w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedną z niewątpliwych korzyści z informatyzacji będzie – według ekspertki Porozumienia Zielonogórskiego – odciążenie lekarzy w biurokratycznych obowiązkach.

Źródło: Sejm RP, Porozumienie Zielonogórskie

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. nie potrzebne
    lip 18, 2015 - 05:01 PM

    i wszystko dla większej inwigilacji. Czyli od 2017 nie będę mogła już puścić męża po leki, a w razie zgubienia dowodu osobistego ich w ogóle nie odbiorę.

    PS. Hakerzy czekają na te dane z systemu CSIOZ.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.