Powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom?

Szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom dla całej populacji dzieci w wieku do 2. roku życia powinny stanowić priorytet polityki zdrowotnej państwa. Grupa na rzecz Programu Szczepień Ochronnych w Polsce rekomenduje, na podstawie wyników badań KOROUN w polskiej populacji i danych z Kielc, wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom u wszystkich dzieci poniżej 2. roku życia.

 

23 czerwca w Sejmie odbył się briefing prasowy, którego celem była prezentacja kluczowych rekomendacji Grupy na rzecz Programu Szczepień Ochronnych w Polsce w zakresie zapewnienia dostępu do szczepień ochronnych przeciwko Steptococcus pneumoniae dla całej populacji dzieci w wieku od 0 do 2. roku życia.

W publicznej dyskusji moderowanej przez przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki poseł Lidię Gądek udział wzięli: dr hab. med. Anna Skoczyńska, kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), prof. dr hab. med. Ewa Bernatowska, kierownik Kliniki Immunologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie i Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia Parasol Dla Życia.

Pneumokoki są jedną z najbardziej agresywnych, niebezpiecznych a zarazem najbardziej rozpowszechnionych w naszym środowisku bakterii. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych dwóch latach życia.

Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale mogą też powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, takie jak zapalenie opon mózgowych, płuc czy sepsę. Ochronę zapewniają tylko szczepienia.

W przypadku ewentualnej decyzji ministra zdrowia o finansowaniu szczepionek przeciwko pneumokokom dla ww. grupy dzieci, Grupa rekomenduje, abywybór szczepionki był podyktowany sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami środowiska naukowego. Tylko takie podejście zapewni dostępność do skutecznej profilaktyki, z korzyścią nie tylko dla grupy szczepionej, ale także dla całej populacji w Polsce (efekt populacyjny).

W oparciu o przewidziane efekty zdrowotne, opłacalność ekonomiczną oraz zapewnienie zasady równości dostępu do świadczeń w Polsce zalecane jest opracowanie przez ministra zdrowia rozwiązania mającego na celu wybrania optymalnego modelu realizacji programu powszechnej profilaktyki zakażeń pneumokokowych finansowanego ze środków publicznych.

Inwazyjna choroba pneumokokowa, obok malarii, stanowi największe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkości. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała szczepieniom przeciwko pneumokokom najwyższy priorytet wśród chorób zakaźnych, którym można zapobiec poprzez szczepienia.

W Polsce w latach 2011-2013 ogólny wskaźnik śmiertelności (CFR) z powodu zakażeń pneumokokowych, biorąc pod uwagę jedynie przypadki ze znanym zejściem zakażenia, wyniósł 25,4%, co oznacza, że co czwarte zakażenie, potwierdzone laboratoryjnie w KOROUN, zakończyło się zgonem pacjenta (opinia na rzecz Programu Szczepień Ochronnych w Polsce na temat skuteczności szczepień ochronnych przeciwko Steptococcus pneumoniae).


Więcej o chorobach zakaźnych piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Kama Nowicka
    cze 29, 2015 - 04:47 PM

    Szczepienia na pneumokoki powinny być finansowane przez państwo już od dawna. Wystarczy poczytać, jakie choroby mogą wywoływać te bakterie… http://szczepimy.com.pl/pneumokoki/choroby/

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.