Mleko droższe od ropy, ropa tańsza niż woda

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy: za 4,5-kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy – 31,6 dol. – podała rosyjska telewizja prywatna TV Dożd. 

Foto: freeimages.com

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dol., a galon ropy – 62 centy.

W Kazachstanie koszt litra wody przewyższył cenę litra ropy, który kosztował 67,8 tenge (1 zł = 93,80 tenge), podczas gdy za wodę trzeba było zapłacić 95 tenge – podaje rosyjska telewizja. TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących ropę. W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Markowianka
    lut 04, 2016 - 01:53 PM

    Tylko jakoś na stacjach benzynowych w naszym kraju tego trendu nie widać zbyt wyraźnie:-(

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.