Problemy finansowe mogą powodować ból fizyczny

Aż 93 proc. badanych Polaków przyznaje, że odczuwa ból ciała. Większość z nas nie skarży się (jedynie 36 proc. mówi o swoim bólu). Najnowsze badania wskazują, że ból fizyczny może być powiązany z sytuacją finansową, a nawet jedynie z subiektywnym jej postrzeganiem.

Foto: freeimages.com

Z badań opublikowanych przez czasopismo „Psychological Science” wynika, że „ludzie, którzy czują, że ich sytuacja finansowa jest chwiejna mogą doświadczać więcej fizycznego bólu niż osoby, które czują bezpieczeństwo finansowe”.

Badania prowadzone przez Eileen Chou, Bidhan Parmar z Uniwersytetu Virginia oraz Adama Galinsky z Uniwersytetu Columbia pokazują, że wzrost niepewności gospodarczej jest powiązany ze zwiększenie skarg na ból fizyczny u badanych.

„Poczucie braku bezpieczeństwa finansowego (także zupełnie subiektywne) prowadzi do poczucia braku kontroli nad własnym życiem, a to z kolei wywołuje reakcje stresowe i lękowe. U podstaw tych procesów psychologicznych leżą podobne mechanizmy jak w przypadku reakcji bólowych” – zauważyli naukowcy.

Naukowcy porównali rezultaty sześciu badań dotyczących zależności pomiędzy sytuacją finansową a odczuwaniem fizycznego bólu. Wykazały one m.in., że gospodarstwa domowe, w których obie dorosłe osoby były bezrobotne, wydawały na środki przeciwbólowe o 20 proc. więcej w porównaniu z gospodarstwami, w których przynajmniej jedna dorosła osoba pracowała (badania przeprowadzono w 2008 roku i wzięło w nich udział ponad 33,7 tys. osób).

Badania wykazały także, że bezrobocie oraz brak poczucia bezpieczeństwa finansowego przekładało się na większą częstotliwość dolegliwości bólowych. „Brak poczucia bezpieczeństwa finansowego sprzyja częstszemu stosowaniu środków przeciwbólowych” – uznali naukowcy.

Z kolei badania Global Pain Index (GPI) dotyczące bólu ciała wskazują, że bólu doświadcza aż 93 proc. badanych Polaków, z czego blisko dwie trzecie odczuwa dolegliwości przynajmniej raz w tygodniu (63 proc.). Nie wspominają oni jednak o złym samopoczuciu – jedynie 36 proc. badanych przyznaje się do mówienia o swoich problemach.

„Ból ciała ma negatywny wpływ na codzienne życie przebadanych Polaków, z powodu dolegliwości, które znacznie obniżają jakość ich funkcjonowania (73 proc.) zarówno w sferze fizycznej oraz emocjonalnej” – podkreślili badacze.

Konsekwencje bólu wykraczają poza aspekty życia rodzinnego. Ból ciała odbija się na życiu zawodowym przebadanych Polaków (86 proc.) i jest on nie tylko przyczyną ich nieobecności w pracy, ale również wpływa na ich produktywność i wydajność.

W ramach badania Global Pain Index (GPI) przeprowadzono rozmowy z 7000 osób, które ukończyły 18 lat i mieszkają w 14 krajach na czterech kontynentach.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.