Postulaty młodych lekarzy ws. specjalizacji

Jak zatrzymać lekarzy w kraju? Co zrobić, aby zachęcić ich do kształcenia się w niszowych specjalnościach? Co na ten temat sądzi Marta Szadurska-Noga z Komisji Młodych Lekarzy Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie?

Marta Szadurska-Noga

– Przyczyn ucieczki lekarzy do pracy za granicę jest kilka, ale najważniejsze to dostępność do specjalizacji, sposób kształcenia podyplomowego specjalizanta i brak perspektyw zatrudnienia po uzyskaniu tytułu specjalisty.

Z jednej strony jest odczuwalny deficyt lekarzy, z drugiej paradoksalnie tych miejsc pracy nie ma. Obecny system rozdziału miejsc rezydenckich jest niedoskonały, miejsce ubiegania się o „rezydenturę” jest zdeterminowane przez adres zameldowania.

System ogólnopolski byłby być może rozwiązaniem tego problemu, wielu lekarzy z chęcią zmieniłoby miasto czy województwo, w którym mieszka, aby móc szkolić się w wymarzonej dziedzinie. Znane są także przypadki łamania praw pracowniczych w odniesieniu do młodych lekarzy, niezbędne są więc regulacje prawne dotyczące odbywania dyżurów medycznych i czasu pracy.

Propozycja składania egzaminu specjalizacyjnego w trakcie ostatniego roku trwania szkolenia specjalizacyjnego, urealnienie programów specjalizacji, przywrócenie stażu podyplomowego i podniesienie jakości kursów w ramach kształcenia podyplomowego – to postulaty wciąż powtarzane przez Komisję ds. Młodych Lekarzy, których zrealizowanie realnie przełożyłyby się na liczbę specjalistów.

Ważne jest też zwiększenie i prawidłowe, logiczne zróżnicowanie wynagrodzenia lekarzy rezydentów i specjalistów, nierzadko bowiem specjalista w danej placówce zarabia mniej niż rezydent. Tematy te były poruszane podczas spotkania przedstawicieli Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL z Ministrem Zdrowia.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.