IX Zimowe Igrzyska Lekarskie

Tegoroczna zima nie dała miłośnikom sportu dobrych warunków do realizacji swoich pasji. Szczególnie specjaliści od biegów narciarskich nie mieli okazji do startów. Ale kolejne igrzyska lekarskie odbyły się! Na Podhalu nie brakowało śniegu, ale głównie sztucznego, na wyciągach. A nocne przymrozki powodowały wręcz idealne warunki do dyscyplin alpejskich.

 

Na rozległym płacie śniegu pod Krokwią w zakopiańskim COS udało się przygotować 1,5-km pętlę do biegów. Ostre marcowe słońce pozwoliło startować w podkoszulkach. W igrzyskach wzięło udział przeszło 150 osób. Atmosfera jak zwykle była wspaniała. W narciarstwie alpejskim rozegrano następujące konkurencje: zjazd, slalom i gigant oraz gigant i zjazd w snowboardzie. Dodatkowo, w ramach oficjalnego treningu, rywalizowano też o Puchar Przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu NIL w gigancie.

Najlepsi w narciarstwie alpejskim byli: Przemysław Stefanik, Wojciech Gwóźdź, Przemysław Nowak i Mariusz Smolik (Śląsk), Grzegorz Siteń (Rzeszów), Andrzej Golec (Düsseldorf), Maria Mituś-Kenig (Kraków), Katarzyna Smolik i Beata Morawiec (Śląsk) oraz Małgorzata Salamonowicz i Jadwiga Dowgiałło Smolarczyk (Warszawa). Ski tour jak zwykle rozgrywany był w malowniczych zakątkach Doliny Goryczkowej z półmetkiem na Kasprowym Wierchu. W tej konkurencji, jak też w biegach narciarskich, dominowali: Łukasz Lubelski i Paweł Jarecki (Śląsk), Jacek Łabudzki (Sandomierz), Lucjan Habieda (Rabka-Zdrój) oraz Piotr Mikołajczyk (Śląsk).

 

Na lodowisku w Nowym Targu odbyły się zawody w łyżwiarstwie szybkim oraz w hokeju. Wśród łyżwiarzy złoty medal wywalczyli: Mirosław Dolecki i Anna Piąty (Kraków), Przemysław Nowak i Remigiusz Tomczyk (Bydgoszcz). Ten ostatni, do złota w łyżwiarstwie, dołożył występy w hokeju oraz złoto w łyżwiarskiej sztafecie z Piotrem Świstem (Nowy Targ) i Radosławem Wojnarowskim (Sanok) w drużynie „Hokeiści”. W osłabionym składzie lekarze rozegrali dwa mecze hokejowe z amatorskimi zespołami ze stolicy Podhala. W meczu z „Góralami” Nowy Targ padł wynik 7:12, a ze „Zbójami” 11:3 dla lekarzy.

Zimowym igrzyskom, jak co roku, towarzyszyły również Mistrzostwa Polski Lekarzy w Tenisie Stołowym. W tym roku odbyły się one w małej hali zakopiańskiego COS. Cieszyły się rekordową frekwencją. Ceremonie medalowe igrzysk miały miejsce w stacji narciarskiej „Suche – ski” koło Poronina. Na tym nowym i pięknym stoku odbył się slalom w ramach Igrzysk. Po nim zwycięzcom medale rozdawał dr Jacek Tętnowski, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu NIL, któremu wszyscy życzyli następnej kadencji.

Zdjęcia, wyniki oraz inne dane dotyczące IX Zimowych Igrzysk Lekarskich znajdują się na stronie igrzyskalekarskie.org. Jednocześnie przypominamy, że XII Letnie Igrzyska Lekarskie odbędą się od 10 do 14 września w zakopiańskim COS.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.