Pytania z LEK, LDEK i PES z komentarzami?

Nie jest tajemnicą, że samorząd lekarski od dawna krytycznie odnosi się do wprowadzenia ograniczenia dostępu do testów z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego oraz Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

Konstanty Radziwiłł, Maciej Hamankiewicz Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Konferencja Okrągłego Stołu Warszawa-Nałęczów 2017
Foto: Marta Jakubiak

W ocenie samorządu jest to „nieuzasadniony wyłom” w zasadach przeprowadzania egzaminów oraz „narusza konstytucyjną zasadę dostępu do informacji o sprawach publicznych”.

To dlatego, zgodnie z decyzją podjętą w na posiedzeniu połowie stycznia, Naczelna Rada Lekarska złożyła w tej sprawie kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

24 kwietnia, podczas Konferencji Okrągłego Stołu Warszawa-Nałęczów 2017 (relacjonowaliśmy ją tutaj), między innymi o tej sprawie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozmawiał z lekarzami dentystami z całego kraju.

To wówczas prezes NRL Maciej Hamankiewicz wyraził gotowość do publikacji pytań sprzed pięciu lat razem z odpowiedziami na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej wraz z komentarzami do pytań, które budziłyby wątpliwości lekarzy i lekarzy dentystów.

– W ocenie samorządu lekarskiego komentarze ekspertów mogłyby stanowić niezwykle wartościowe objaśnienie problematyki poruszonej w pytaniu, a całość opracowania stanowiłaby z całą pewnością istotną pomoc w procesie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów – tłumaczy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Lek
    Cze 29, 2017 - 12:30 AM

    Pytań nie ma i nie zanosi sie na zmianę. Polecam darmowa bazę z pytaniami wiosna 2017 http://egzaminlek.pl

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.