Zbiurokratyzowany wzór na ryczałt dla szpitali

Stanowisko Nr 54/17/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia sposobu obliczania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, nadesłanym przy piśmie Podsekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia z dnia 10 sierpnia 2017 r., znak UZ-F.70.1.2017.MD, zgłasza następującą uwagę do przedmiotowego projektu.

Projekt wprowadza bardzo zbiurokratyzowany, zależny od sprawozdawczości i niesprawdzony w praktyce model obliczania poziomu finansowania systemu. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej taki model powinien być sprawdzony w praktyce w niewielkiej skali i dopiero po analizie i korektach zastosowany do całego systemu. Projekt rozporządzenia i jego uzasadnienie nie przedstawiają wystarczających informacji o szczegółach sprawozdawczości, aby można było ocenić, czy na przykład nie wystąpi negatywne zjawisko selekcji procedur, zawyżanie kategorii procedur.

Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ na przykład w zakresie współczynników zależnych od jakości podstawą jest posiadanie certyfikatów, nie ma natomiast oceny jakości. Również doświadczenie z rozliczeń z NFZ wskazujące na wykorzystywanie narzędzi informatycznych i złożonych procedur sprawozdawczych do odmawiania, zmniejszania i opóźniania płatności sugeruje, że w nowym systemie te same problemy będą jeszcze bardziej nasilone.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. warszawiak
    sie 28, 2017 - 10:12 AM

    podobno NFZ zwrocil sie do fizyka Hoowkinga z prosba o opracowanie WZORU- ŁĄCZĄCEGO SIEĆ SZPITALI , ODDZIAŁYWANIA GRWAITACYJNE I FIZYKĘ KWANTOWĄ.
    TEN WZÓR ZA CHWILE BEDZIE UKOŃCZONY. POLSKA SLUZBA ZDORIA STANIE SIE NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANYM TWOREM WE WSZECHSWIECIE- ZLODZIEJE I OSZUSCI, JAKO PRZYSZLLI SWIADCZENIODAWCY ,WYJA ZE SZCZESCIA- TAK LATWO BEDZIE OKRADAC NFZ.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.